بازتاب نیوز

تازه‌ترین آمار؛ مردم در افغانستان چقدر رشوه داده‌اند؟

١٠ سرطان ١٣٩٩ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، تازه‌ترین یافته‌های کمیته نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری افغانستان نشان می‌دهد که در سال 2018 میلادی مردم این کشور به نهادهای دولتی یک میلیارد و 650 میلیون دلار رشوه پرداخته‌اند.

این در حالی است که در سال 2018 مجموع کل درآمدهای ملی افغانستان حدود دو و نیم میلیارد دلار است.

این گزارش که درباره گمرک‌ها و نهادهای اخذ مالیات منتشر شده همچنین نشان می‌دهد که در این بخش‌ها آسیب‌پذیری‌های بزرگی وجود دارد.

«میوند روحانی» رئیس دبیرخانه کمیته نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری تصریح کرد که میزان رشوه پرداخت شده در افغانستان شامل گمرک‌ها نمی‌شود.

دیدبان شفافیت افغانستان نیز اعلام می‌کند که میزان رشوه سالانه در این کشور حدود 2 میلیارد دلار است و می‌افزاید که هر سال حدود یک میلیارد دلار نیز در بخش گمرک‌ها ضایع می‌شود.

«ناصر تیموری»، پژوهشگر دیدبان شفافیت افغانستان نیز در این باره به «طلوع نیوز» گفت: درحدود دو میلیارد دلار از مردم رشوه گرفته می‌شود واین شامل فساد کلان در بخش تدارکات و یا در بخش غصب زمین‌ها نیست.

بسیاری از کارشناسان آمریکا را به عنوان یکی از عوامل اصلی زمینه‌سازی فساد اداری در افغانستان می‌دانند و پیش از این نیز اداره بازرسی ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان به نقش واشنگتن در گسترش فساد اداری در افغانستان اعتراف کرده است.

کارشناسان می‌گویند که رویکرد آمریکا و ناتو فرهنگ تحمل فساد را در افغانستان ایجاد کرده و  برای از بین بردن آن این فرهنگ سال‌ها زمان نیاز است.

براساس گزارش‌ها بیش از 40 درصد از پول‌هایی که دولت آمریکا برای ملت‌سازی در افغانستان اختصاص داده به جیب مقامات فاسد و گروه‌های مخالف و دیگر موارد رفته است.

اعتراف بازرس ویژه آمریکا به نقش واشنگتن در گسترش فساد اداری افغانستانوزارت دفاع آمریکا صدها میلیون دلار پول بازسازی در افغانستان را هدر داده استافزایش فساد اداری در افغانستان؛ مردم 4 میلیارد دلار در سال رشوه داده‌اندافشای فساد تازه مالی در افغانستان؛ 8 میلیون دلار هزینه برای هر کیلومتر جاده

«گرت برتولد» حسابداری که طی سال‌های 2010 تا 2012 در افغانستان حضور داشت در این باره گفته بود که بخشی از دلارهای آمریکایی برای خرید وفاداری و اطلاعات از جنگ سالاران، نمایندگان مجلس، فرمانداران و حتی برخی افراد با نفوذ مذهبی استفاده شد.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/04/10/2296949/تازه-ترین-آمار-مردم-در-افغانستان-چقدر-رشوه-داده-اند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0