بازتاب نیوز

کنفرانس کمک‌دهندگان سوریه؛ وعده کمک ۲،۳ میلیارد یورویی از جانب اتحادیه اروپا

١٠ سرطان ١٣٩٩ دويچه وله

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این کنفرانس مجازی که توسط این اتحادیه و ملل متحد برگزار شده است، گفت که از جمع ۲،۳ میلیارد یوروی وعده داده شده، بیش از یک میلیارد آن برای سال روان میلادی در نظر گرفته شده است.

بورل از دیگر اشتراک‌کنندگان این کنفرانس نیز خواستار تعهد کمک‌های سخاوتمندانه شد.

ملل متحد برای رسیدگی به نیازمندان در سوریه و کشورهای همسایه‌اش خواستار کمک ۱۰ میلیارد دالری شده است. این سازمان گفته است که ۳،۸ میلیارد دالر برای کمک به نیازمندان در داخل سوریه و ۶،۰۴ میلیارد دالر دیگر برای کمک به ۶،۶ میلیون آواره سوریایی نیاز دارد.

این چهارمین کنفرانسی است که در بروکسل به هدف جمع‌آوری کمک برای افراد نیازمند در سوریه و همچنین آوارگان این کشور در کشورهای همسایه مانند لبنان، اردن و ترکیه برگزار می‌شود. در کنفرانس سال ۲۰۱۹ کمک ۸،۶ میلیارد یورویی به مردم نیازمند سوریه وعده داده شده بود.

جنگ سوریه تا حالا بیش از ۴۰ هزار کشته به جا گذاشته و منجر به موجی از مهاجرت شده است که کشورهای همسایه‌اش و حتی اروپا را زیر فشار قرار داده است.

UN-Generalsekretär António Guterres

گوترش: تنها یک راه حل سیاسی می‌تواند به مصیبت مردم در سوریه پایان دهد

حدود ۱۱ میلیون تن از مردم سوریه به کمک‌های بشری نیاز دارند که از این میان ۹ میلیون تن غذای کافی برای خوردن ندارند. بیش از نیم جمعیت این کشور بیکار اند.

این کنفرانس علاوه بر تعهدات کمک‌های مالی قرار است علامت جدیدی برای ختم جنگ داخلی این کشور بفرستد که در آستانه وارد شدن به دهمین سال قرار دارد. بورل خاطرنشان ساخت که باید یک راه حل سیاسی پایدار و جامع برای این منازعه یافته شود.

انتونیو گوترش، دبیرکل ملل متحد نیز خواستار یافتن یک راه حل سیاسی در منازعه سوریه شد. او گفت که تنها چنین یک راه حلی می‌تواند به مصیبت مردم پایان بدهد. گوترش در این کنفرانس ویدیویی اعتراف کرد که روند صلح زیر حمایت ملل متحد بسیار به کندی پیش می‌رود.

فرانچسکو روکا، رئیس فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر گفته است که شیوع ویروس کرونا چالش‌های پیچیده دیگری را در این کشور ایجاد کرده است. او گفته است که از جمله آزادی گشت و گذار و انتقال اموال با محدودیت رو به رو شده، برخی فعالیت‌ها در محلات با تاخیر مواجه شده، مرزها مسدود گردیده و کارمندان طبی و رضاکاران به تجهیزات کافی محافظتی دسترسی ندارند.

af/pa (epd, AP)

 • Syrien Luftangriffe gegen Ost-Ghouta (picture alliance/abaca/A. Al-Bushy )
  کی‌ها در سوریه می‌جنگند؟ جنگ بی‌پایان

  سوریه از سال ۲۰۱۱ به این سو در یک جنگ ویرانگر داخلی قرار دارد. جنگ زمانی شروع شد که بشارالاسد رئیس جمهور این کشور کنترول بخش های بزرگ کشور را از دست داد. از آن زمان به بعد این جنگ قدرت‌های مختلف خارجی را به خود جلب کرد و برای مردم سوریه، فقر و مرگ را در پی‌ داشته و باعث فرارهای جمعی آنها از زادگاه شان شده است.

 • Syrian President Bashar al-Assad
  کی‌ها در سوریه می‌جنگند؟ دیکتاتور

  اردوی سوریه که رسماً با نام "اردوی عربی سوریه" مسمی است، وفادار به بشارالاسد رئیس جمهور این کشور می باشد و در راستای اعاده حاکمیت رئیس جمهور بر تمام مناطق کشور مبارزه می کند. چندین گروه ملیشه ای طرفدار اسد مانند «نیروی دفاع ملی» در کنار اردوی ملی این کشور می‌جنگند و مشاوران نظامی از ایران و روسیه، کشورهای حامی بشار اسد، با این نیروها همکاری دارند.

 • A Turkish flag waving on the border to Syria
  کی‌ها در سوریه می‌جنگند؟ ترکیه

  ترکیه که بخشی از ائتلاف زیر رهبری امریکا علیه "دولت اسلامی" است، فعالانه از شورشیان مخالف اسد حمایت می کند. ترکیه یک رابطه متشنج با متحدین امریکایی اش به خاطر همکاری آنها با جنگجویان کردی دارد. انقره می گوید که مبارزان کردی با "حزب کارگران کردستان" متحد هستند که در ترکیه می‌جنگد و فعالیت‌اش ممنوع است. ترکیه در ماه سپتمبر به سومین عملیات نظامی اش در جریان سه سال اخیر علیه ملیشه های کرد آغاز کرد.

 • Russian president Vladimir Putin
  کی‌ها در سوریه می‌جنگند؟ روسیه

  کرملین خود را به عنوان دوست قدرتمند اسد ثابت کرده است. نیروی هوایی و زمینی روسیه رسماً در ماه سپتمبر سال ۲۰۱۵ در جنگ سوریه داخل شدند. پیش از آن مسکو برای سال ها از اردوی سوریه حمایت می کرد. مسکو به دلیل افزایش شمار زیاد قربانیان مردم ملکی بر اثر حملات هوایی مورد انتقاد جامعه جهانی قرار گرفته است. البته مداخله روسیه، مسیر جنگ را به نفع اسد تغییر داد.

 • Donald Trump
  کی‌ها در سوریه می‌جنگند؟ ائتلاف غربی

  ائتلافی از حدود ۵۰ کشور زیر رهبری ایالات متحده امریکا در آخر سال ۲۰۱۴ تشکیل شد و حملات هوایی را علیه "دولت اسلامی" و دیگر گروه های تروریستی در سوریه آغاز کرد. این ائتلاف ضد داعش که آلمان نیز عضویت آن را دارد، به این گروه تروریستی ضربه های بزرگی وارد کرد. ایالات متحده امریکا بیش از هزار سرباز ویژه در سوریه دارد که گروه شورشی موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» را مورد حمایت قرار می دهند.

 • Members of the Free Syrian Army shout slogans against Syrian President Bashar al-Assad
  کی‌ها در سوریه می‌جنگند؟ شورشیان

  گروه موسوم به «اردوی آزاد سوریه» از اعتراض ها علیه رژیم اسد که منجر به خشونت شد، منشاء گرفت. این گروه همراه با دیگر شورشیان غیر اسلامگرا، در تلاش سقوط دادن رئیس جمهور بشار اسد و راه اندازی انتخابات دموکراتیک اند. بعد از آنکه این گروه متحمل چندین شکست شد، بسیاری از اعضای آن به گروه های افراطی رو آوردند. این گروه تا حدودی توسط امریکا و ترکیه حمایت می شود، اما قوت آن به میزان زیادی تضعیف شده است.

 • Female Syrian YPG fighters
  کی‌ها در سوریه می‌جنگند؟ کردها

  درگیری کردهای سوریه باجنگجویان داعش خود به یک جنگ تبدیل شد. مبازران کردی "واحدهای مدافع خلق" کنترول کامل شهر کوبانی و شهر مهم واستراتژیک تل ابیض را به دست گرفتند وبه "دولت اسلامی" ضربه سنگینی وارد کردند. «نیروهای دموکراتیک سوریه» که اتحادی ازکردها وعرب‌هاست، درجنگ علیه داعش مورد حمایت ائتلاف زیررهبری امریکا قرار داشته است. دراین جنگ چند جانبه، میان کردها وبشار اسد نوعی تفاهم تاکتیکی وجودداشته است.

 • Islamic State terrorist in a jet plane in Syria
  کی‌ها در سوریه می‌جنگند؟ اسلامگرایان جدید

  گروه "دولت اسلامی" با استفاده از هرج و مرج حاکم بر منطقه در سال ۲۰۱۴ بخش وسیعی از خاک عراق و سوریه را تصرف کرد. این گروه اعلام "خلافت" کرد و با اعمال خشونت‌های وحشت‌انگیز و افراط گرایی خود شهرت یافت.

 • A fighter from Syria's al-Qaida-linked Nusra Front holds his group flag as he stands in front of the governor building in Idlib province
  کی‌ها در سوریه می‌جنگند؟ افراطگرایان سابقه

  گروه "دولت اسلامی" یگانه گروه تروریستی نیست که سوریه را ویران کردند. بخش زیادی از گروه های اسلامگرای افراطی در این منازعه فعال هستند و علیه جناح های مختلف شورشیان و رژیم اسد جنگ می کنند. "هیئت تحریر شام" یکی از مهمترین جناح‌ها است که بخش بزرگ ولایت ادلب را کنترول می کند و با شبکه القاعده ارتباط دارد.

 • A military truck carrying Shalamcheh missiles drives past the presidential rostrum during the annual Army Day military parade on April 18, 2014 in Tehran
  کی‌ها در سوریه می‌جنگند؟ سایه ایران

  ایران از دهه‌ها به این سو از سوریه به عنوان تنها متحد عربی‌اش حمایت می‌کند. تهران که تلاش می کند این متحدش را حفظ کند، بعد از سال ۲۰۱۱ به دمشق کمک استراتژیک کرده، نیروهای طرفدار اسد را آموزش نظامی داده و سرباز فرستاده است. ملیشه های حزب الله لبنان که توسط ایران حمایت می شوند، نیز در کنار نیروهای ایرانی از رژیم اسد حمایت می کنند.


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/کنفرانس-کمکدهندگان-سوریه-وعده-کمک-۲۳-میلیارد-یورویی-از-جانب-اتحادیه-اروپا/a-53998490?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0