بازتاب نیوز

مرزهای اروپا به روی شهروندان ۱۴ کشور دوباره باز می شود

١٠ سرطان ١٣٩٩ دويچه وله

براساس گزارش خبرگزاری آلمان با استناد از منابع دیپلومات های اتحادیه اروپا در قبال یک تصمیم اتحادیه اروپا، قراراست از اول جولای مرزهای اتحادیه اروپا بار دیگر به روی ۱۴ کشور دیگر باز گردند. بنا بر منابع مذکور شهروندان کشورهای الجزایر، آسترالیا، گرجستان، جاپان، کانادا، مراکش، مونتنگرو، زیلاند جدید، رواندا، صربستان، کوریای جنوبی، تایلند، تونس و اروگوئه می توانند از اول جولای به کشورهای اتحادیه اروپا سفر نمایند.

محدودیت علیه شهروندان چین زمانی لغو خواهد شد که در گام نخست چین محدویت های مرتبط به جلوگیری از شیوع کرونا علیه شهروندان کشورهای اروپایی را لغو نماند.

وزیر امور خارجه اسپانیا نیز دیروز اعلام کرد که اتحادیه اروپا تا سه شنبه فهرستی از کشورهای غیر عضو این اتحادیه را ترتیب و منتشر می کند که در آنها بیماری کووید ۱۹ مهارشده است.

قراراست امروز سه شنبه تصمیم اتحادیه اروپا در قبال مجوز سفر کشورهای غیر عضو این اتحادیه به کشورهای اتحادیه اعلام گردد. اما انتشار کتبی این اعلامیه مشروط به اشتراک الزامی اکثریت اعضای این اتحادیه در همایشی به همین منظورمی باشد؛ با آنهم هر کشور عضو اتحادیه اروپا حق تصمیم گیری برای صدور مجوز سفر به شهروندان کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا را دارد و در برابر اجرایی نمودن این تصمیم اتحادیه اروپا مؤظف نیستند. زیرا گشایش مرزهای کشورهای اروپایی و مسدود کردن مرزها از صلاحیت های داخلی هرکشور به حساب می رود.

مرتبط:  محدویت سفر به اتحادیه اروپا برای کشور های زیادی باقی میماند

اتحادیه اروپا برای لغو محدودیت های سفر شهروندان کشورهای غیر عضو این اتحادیه، همچنان به تدابیر خاصی تأکید دارد. زیرا خطر این می رود که در صورت آزادی کامل مرزها، رفت و آمد به کشورهای حوزه شینگن نیزآزاد گردد و آنهم درحالیکه درشماری از کشورهای این حوزه هنوز محدودیت ها کاملاً لغو نشده اند. بنابراین در صورت نبود تدابیر خاصی در این زمینه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای جلوگیری از مسافرت های آزاد از یک کشور اروپایی به کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا، مجدداً ناگزیر خواهند شد تا کنترول مرزی را وضع نمایند.

Österreich Coronavirus - Grenze (picture-alliance/dpa/APA/B. Gindl)

رقم ابتلایان جدید، از اولویت های این تصمیم است

براساس طرح پیشنویس این تصمیم، تسهیلات در قبال سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بیش از همه با توجه به رقم ابتلایان جدید به بیماری کووید ۱۹ در دو هفته اخیر می باشد. علاوه بر این چگونگی روش های هر یک از این کشورها در ارتباط به جلوگیری از گسترش این پاندمی نیز در این زمینه از اهمیت ویژه برخوردار است.

یکی از شرایط لغو محدودیت ها این است که رقم ابتلایان جدید به ویروس کرونا در دو هفته اخیر در بین جمعیت ۱۰۰ هزار نفر «زیر ۱۶ مورد ابتلای جدید» قرار داشته باشد. یعنی حد اوسطی که در اروپا مدار اعتبار است.

مرتبط:  آیا پوشیدن ماسک در داخل هواپیما الزامی می شود؟

همچنان روند ابتلایان جدید در مقایسه به ۱۴ روز قبل از این دوهفته نیز به همین منوال و ثابت بوده باشد. علاوه بر این عملکرد کشورها و تدابیر جلوگیری از شیوع پاندمی کرونا، رقم آزمایش ها و تلاشها برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس نیز از جمله موارد دیگری اند که از اولویت ها در این تصمیم اتحادیه اروپا محسوب می شوند.

تداوم منع سفر شهروندان ایالات متحده و روسیه به اتحادیه اروپا

شهروندان کشورهایی که به شدت از پاندمی کرونا متأثر بوده اند، به شمول شهروندان روسیه و ایالات متحده امریکا عجالتاً نمی توانند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر نمایند. در این کشورها در دو هفته اخیر از ۶۰ تا ۱۲۰ مورد جدید ابتلا به کرونا در میان حد اوسط ۱۰۰ هزار جمعیت این کشورها ثبت شده است. براساس فهرست اداره امور صحی اتحادیه اروپا «ECDC»‌در کشورهایی مثل برازیل و عربستان سعودی حتی بیشتر از ۱۲۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا درمیان حد اوسط ۱۰۰ هزار جمعیت این کشورها شناسایی و ثبت شده است. 

dpa, afp, rtre) nf /pa)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/مرزهای-اروپا-به-روی-شهروندان-۱۴-کشور-دوباره-باز-می-شود/a-53997745?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0