بازتاب نیوز

با گذشت یک دهه از قرارداد بند شاه و عروس هنوز کار ساخت آن تکمیل نشده است

١٠ سرطان ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

با گذشت یک دهه از قرارداد بند شاه وعروس، هنوز کار ساخت و ساز این بند تکمیل نشده است. اداره‌ی ملی تنظیم امور آب، مشکلات فنی، حقوقی و استملاک زمین را سه دلیل تاخیر این پروژه می‌داند و تاکید دارد که هفته‌ی آینده کار این بند، از سرگرفته خواهد شد.

بند شاه و عروس در سال ۱۳۸۹ با یک شرکت ایرانی قرارداد شد و کار عملی این بند در ماه‌های نخست سال ۱۳۹۱ از سوی حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور گشایش یافت.

شرکت ایرانی دارنده‌ی قرارداد این بند تعهد کرده بود تا کار بند شاه و عروس را در ۳.۵ سال تکمیل کند، اما تاکنون تکمیل نشده است.

شرکت ایرانی ۸۸ درصد کار این بند را به پیش برده است.

نظام خپلواک، سخنگوی اداره‌ی ملی تنظیم امور آب می‌گوید که مشکلات فنی، حقوقی و نیز استملاک زمین از دلایل تاخیر این پروژه است.

آقای خپلواک همچنا افزود که هفته‌ی آینده کار این بند از سر گرفته خواهد شد.

دلیل عمده‌ی ساخت و ساز این بند که از بودجه‌ی دولت تامین می‌شود، آبیاری زمین‌های کشاورزی و تامین آب آشامیدنی برای شمار از باشنده‌های شهر کابل است.

آمارهای شرکت عمومی آبرسانی نشان می‌دهد که آب‌های زیرزمینی شهر کابل، تنها برای ۲.۵ میلیون باشنده کابل بسنده است.

بند شاه و عروس در ولسوالی شکردره‌ی ولایت کابل موقعیت دارد که با ساخت آن ۳۵۰۰ هکتار زمین باشندهای محل آبیاری و کمتر از دو میگاوات برق تولید خواهد کرد و در کنار آن از سیلاب‌های فصلی جلوگیری می‌کند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/42401-2020-06-30-10-13-02

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0