بازتاب نیوز

کرونا جان شش خبرنگار افغان را گرفته و حدود هزار کارمند رسانه‌ها مبتلا هستند

١٠ سرطان ١٣٩٩ بی بی سی

شش خبرنگار افغان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند

نی، حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید بررسی این نهاد نشان می‌دهد که از آغاز شیوع کرونا در این کشور، شش خبرنگار افغان جان داده و حدود یک هزار خبرنگار و کارمند رسانه‌ها مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند.

به گفته این نهاد بیشتر متبلایان خبرنگاران و تصویربرداران رسانه‌ها هستند که روزانه برای پوشش خبرها با مردم در تماس هستند.

براساس اعلام وزارت صحت عامه/بهداشت تاکنون ۳۱هزار و۵۱۷ تن در افغانستان مبتلا به ویروس کرونا هستند.

مسئولان نی می‌گویند که این ارقام را در مدت یک هفته جمع‌آروی کرده است و بیشتر خبرنگاران مبتلا در شهر کابل ساکن هستند.

مجیب خلوتگر، رئیس اجرایی نی امروز(سه‌شنبه دهم سرطان/تیر) در کابل به خبرنگاران گفت که خبرنگاران مبتلا شده بیشتر مربوط به رسانه‌های تصویری(تلویزیون) و شنیداری(رادیو) هستند و کارمندان خبرگزاری‌ها کمتر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

با توجه به آمار نی، ده درصد کل کارمندان رسانه‌های افغانستان به ویروس کرونا مبتلا هستند ولی این روند تاثیرچندانی بر فعالیت رسانه‌ها و روند اطلاع رسانی نداشته است.

بیشتر خبرنگاران تلویزیونها و رادیوها به کرونا مبتلا شده‌اند

در این ارزیابی آمده که شمار خبرنگاران زن مبتلا به ویروس کرونا بسیار اندک است.

آقای خلوتگر گفت که این آمار نهایی نیست، زیرا شماری از رسانه‌ها آمار واقعی را به این نهاد نداده است. او می‌گوید ابتلا به ویروس کرونا حتی در میان رسانه‌ها نیز شرم پنداشته می‌شود.

نی از مسئولان رسانه‌ها در افغانستان خواست در کنار اطلاع رسانی به مصئونیت و صحت کارمندان‌شان هم توجه جدی کنند.

این نهاد می‌گوید که شماری رسانه‌ها از کارمندان بیمارش حمایت لازم را نکرده است و در زمان بیماری، خبرنگاران با فقر و عدم دسترسی به مراکزدرمانی روبرو بوده‌اند.

براساس آمار وزارت بهداشت افغانستان در شبانه روز گذشته ۷۶۹ آزمایش در این کشور انجام شده که ۲۷۹ واقعه مثبت کرونا ثبت شده و آمار کل بیماران به ۳۱ هزار و ۵۱۷ نفر رسیده است.

در روزهای اخیر کمبود اکسیژن در مراکز درمانی چند بار خبرساز شد. مقام‌های وزارت بهداشت کمبود اکسیژن را پذیرفته و گفته که در صدد فراهم کردن اکسیژن از منابع داخلی و خارجی است.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-53237541

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0