بازتاب نیوز

کمیسیون حقوق بشر: حملات طالبان «جنایت جنگی» محسوب می‌شود

١٠ سرطان ١٣٩٩ روزنامه راه مدنیت

به دنبال تشدید خشونت‌ها توسط جنگجویان گروه طالبان، کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرد: رویدادهای امنیتی که در نتیجهٔ آن، غیرنظامیان افغان کشته و زخمی شده‌اند، «جنایت جنگی» محسوب می‌شود.

راه مدنیت: این کمیسیون، امروز سه‌شنبه (۱۰سرطان) با انتشار اعلامیه‌یی گفته است که در چهار روز گذشته، پنج رویداد امنیتی در ولایت‌های بلخ، هلمند و فاریاب رخ داده است که براثر آن، ۳۷غیرنظامی کشته و نزدیک به ۶۰غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

بر بنیاد اعلامیه کمیسیون مستقل حقوق بشر، در پنجم سرطان براثر حملات هوایی نیروهای ارتش علیه طالبان در روستای وزیرآباد ولسوالی بلخ، دو کودک، یک زن و یک مرد، از اعضای یک خانواده جان باخته و پنج نفر دیگر به‌شمول دو مرد، دو زن و یک کودک زخمی شده‌اند.

دو روز پس‌ازاین رویداد، در هفتم سرطان، براثر تیراندازی نیروهای اردوی ملی در روستای «چانجیر» ولسوالی نادعلی ولایت هلمند، یک کودک جان باخت و سه کودک دیگر زخمی شدند.

طبق یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر از ولایت فاریاب، با اصابت گلوله هاوان نیروهای امنیتی به یک منزل مسکونی در ولسوالی قرغان این ولایت، چهار عضو یک خانواده (زنان و کودکان) جان‌ خود را از دست داده‌اند.

در هشتم سرطان، براثر انفجار ماین کنارجاده‌یی در روستای شیخی‌مانده ولسوالی واشیر ولایت هلمند، هشت تن از اعضای یک خانواده جان باختند.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که براثر حمله راکتی طالبان بر یک مراسم سنتی در بازار کهنه ولسوالی سنگین ولایت هلمند، ۲۳غیرنظامی جان باخته و ۴۵غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، این رویدادهای امنیتی را مصداق بارزی از جنایت‌های جنگی در کشور دانسته و آن را محکوم می‌کند.

این کمیسیون از تمام طرف‌های درگیر خواسته است حمله بر اهداف غیرنظامی را متوقف، قواعد و مقررات حقوق بین‌الملل بشردوستانه را رعایت کنند.

برچسب ها

لینک اصلی: https://madanyatonline.com/9-485/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه راه مدنیت

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0