بازتاب نیوز

گزارش: طالبان در مناطق تحت کنترول خود محدودیت های شدید حقوق بشری وضع کرده اند

١٠ سرطان ١٣٩٩ دويچه وله

این سازمان حقوق بشری روز سه شنبه (۱۰ سرطان/۳۰ جون) با نشر گزارشی زیر عنوان «شما حق شکایت ندارید» گفته است در حالی که حکومت افغانستان و گروه طالبان برای مذاکرات صلح آمادگی می گیرند، بیشتر از هر زمان دیگری نیاز است که تعهدات محکم حقوق بشری در این پروسه وجود داشته باشد.

در این گزارش ۶۵ صفحه ای آمده است که شورشیان اسلام گرای طالبان در ولایت جنوبی هلمند به زنان و دختران اجازه دسترسی به آموزش نمی دهند و چنین استدلال می کنند که مردم محلی قسماً به دلیل عوامل فرهنگی از مکتب رفتن دختران حمایت نمی کنند.

اما سازمان نامبرده گفته است که در ولایت شمالی کندز که مردم دیدگاه بازتری نسبت به آموزش و تحصیل دختران و زنان دارند، فقط اجازه مکتب رفتن به دختران زیر سن بلوغ داده می شود. 

پاتریسیا گوسمن، مسئول بخش آسیا در سازمان دیدبان حقوق بشر گفت: «طالبان شماری از سخت ترین تدابیر را در مناطق زیر کنترول خود دوباره اعمال کرده اند، اما برای مردم مشکل و خطرناک است که در برابر این اقدامات طالبان صدای اعتراض خود را بلند کنند.»

در این گزارش آمده است که علاوه بر این در مناطق زیر کنترول طالبان مردان باید ریش بگذارند و لباس محلی افغانی بپوشند و همچنین شرکت در نماز نیز اجباری است.

گوسمن افزود که طالبان در مناطق زیر کنترول خود با استفاده از ترس حکمرانی می کنند، بدون این که خود را در برابر این اجتماعات مسئول و پاسخگو بدانند.

برای تهیه این گزارش با ۱۳۸ تن در ولایت های میدان وردک، هلمند و کندز از اول جنوری ۲۰۱۹ تا اپریل ۲۰۲۰ مصاحبه شده است.

دیدبان حقوق بشر گفته است که برای رسیدن به یک راه حل سیاسی در جنگ افغانستان، این بسیار مهم است که طالبان احترام خود به اجتماعات متنوع، آموزش دختران و حقوق اساسی بشری را به نمایش بگذارند.

Af/pa (dpa)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/گزارش-طالبان-در-مناطق-تحت-کنترول-خود-محدودیتهای-شدید-حقوق-بشری-وضع-کرده-اند/a-54001135?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0