بازتاب نیوز

رئیس جمهور: حرکت خطرناکی برای هدف قراردادن آزادی‌ها و ارزش‌های کشور آغاز شده است

١٠ سرطان ١٣٩٩ روزنامه افغانستان

افغانستان‌ما: محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور می‌گوید که حرکت خطرناکی برای هدف قراردادن آزادی‌ها و ارزش‌های دو دهه اخیر افغانستان آغاز شده است.
آقای غنی دیروز (دوشنبه، 9 سرطان) در جلسه کابینه در واکنش به کشته شدن دو کارمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، این موضوع را مطرح کرده است.
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که رئیس جمهور غنی در نشست کابینه این حمله را محکوم کرده و آن را "تروریستی و وحشیانه" خوانده است.
آقای صدیقی می‌گوید که رئیس جمهور به نهادها و مسئولان امنیتی دستور داده که برای تأمین امنیت فعالان حقوق بشری، جامعه مدنی و سارنوال‌ها،تدابیر ویژه روی دست گیرند.
روز شنبه (7 سرطان) دو کارمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در انفجار ماین جای سازی شده در موتر حامل شان، در ناحیه دوازدهم کابل کشته شدند.
این حمله با واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی مواجه شد. سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به این حمله، خواستار بررسی فوری آن شد.
کمیسیون مستقل حقوق بشر در واکنش به این حمله، گفت که ترور مدافعان حقوق بشر در جریان منازعات مسلحانه، جنایت جنگی است .
در اعلامیه‌ای که از سوی این کمیسیون منتشر شد، آمده که این حمله علیه یک نهاد ملی حقوق بشری که حمایت قانون اساسی را با خود دارد صورت گرفته است. این کمیسیون تأکید کرده که این رویداد "تحمل‌ناپذیر" و در مغایرت با آموزه‌های اسلام، قانون اساسی، اصول حقوق بشر و قواعد و مقررات حقوق بین‌الملل بشردوستانه می‌باشد .
همچنین چند روز قبل از این حمله، پنج کارمند لوی سارنوالی در حمله افراد مسلح ناشناس در ولسوالی ده سبز کابل کشته شدند. این افراد در حالی به سمت محل وظیفه شان در مرکز عدلی زندان بگرام در حرکت بودند، هدف قرار گرفتند.
هدف قراردادن کارمندان عدلی و قضایی و نهادهای حقوق بشری از سوی افراد و گروه‌های ناشناس، باعث افزایش نگرانی‌ها شد، اما مقامات حکومت طالبان متهم می‌کنند و می‌گویند که این گروه زمینه ساز چنین حملاتی هستند.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=153178

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0