بازتاب نیوز

یوناما: راکت‌پراکنی ارتش در پاسخ به حملات طالبان در ولسوالی سنگین از غیرنظامیان قربانی گرفته است

١٠ سرطان ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما اعلام کرد که یافته‌های بی‌طرفانه و ابتدایی این نهاد نشان می‌دهد که راکت‌های شلیک شده از سوی ارتش در بازار ولسوالی سنگین ولایت هلمند از غیرنظامیان قربانی گرفته است.

یوناما روز سه‌شنبه، دهم سرطان، در یک رشته توییت گفته است که چندین منبع معتبر به این نهاد تأیید کرده‌اند که نیروهای ارتش چندین راکت را در پاسخ به حمله طالبان شلیک کرده‌اند که به هدف نرسیده و در بازار ولسوالی سنگین اصابت کرده است.

گنج‌بازار ولسوالی سنگین ولایت هلمند ساعت ۹:۳۰ صبح روز دوشنبه، نهم سرطان مورد اصابت چند فیر راکت قرار گرفت که بر اساس معلومات منابع محلی در آن دست‌کم ۲۵ غیرنظامی کشته و ۲۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. در این رویداد خانه‌های اطرف حادثه نیز تخریب شده و ده‌ها حیوان نیز تلف شده‌اند.

دفتر والی هلمند گفته است که طالبان ابتدا چهار راکت را به این بازار شلیک کردند و سپس یک موتربمب نیز منفجر شده است. طالبان اما نیروهای ارتش را مسوول این راکت‌پراکنی اعلام کرده بودند.

با این حال، یوناما از طرف‌های جنگ خواسته است نبرد در مناطق پر جمعیت را متوقف کنند. دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد گفته است که در نتیجه غیرمستقیم این گونه‌ درگیری‌ها سالانه هزاران غیرنظامی کشته و زخمی می‌شوند.

نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل هم‌چنان از دولت خواسته است که یک هیأت مستقل را برای بررسی حادثه روز دوشنبه در ولسوالی سنگین تعیین کند و یوناما آماده است تا به همه طرف‌ها، قربانیان و خانواده‌های آن‌ها در اثبات حقایق کمک کند.

نیروهای ارتش مستقر در ولایت هلمند هر نوع ادعا در مورد دست داشتن نیروهای امنیتی در حادثه روز دوشنبه در سنگین ولایت هلمند را رد کرده‌اند. دفتر والی هلمند نیر روز گذشته اعلام کرد که طالبان تا ساعاتی پس از رویداد صبح دوشنبه بر قرارگاه ارتش در ولسوالی سنگین حملات راکتی را ادامه داده بودند تا واکنش ارتش را در پی داشته باشد و از این طریق بتوانند، ادعای‌شان را ثابت کند.

گروه طالبان اما گفته است که نیروهای ارتش مسبب این حادثه در ساحه زیر کنترل این گروه بوده‌اند.

لینک اصلی: https://8am.af/unama-blamed-military-forces-for-killing-civilians-in-sangin/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0