بازتاب نیوز

یوناما: غیرنظامیان در هلمند قربانی راکت‌پراکنی نیروهای ارتش در پاسخ به حملات طالبان شده‌اند

١٠ سرطان ١٣٩٩ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که براساس یافته‌های ابتدایی و «بی‌طرف» این نهاد، راکت‌پراکنی نیروهای ارتش در پاسخ به حملات طالبان باعث تلفات غیرنظامیان در بازار کهنه‌ی ولسوالی سنگین ولایت هلمند شده است.

یوناما امروز (سه‌شنبه، 10 سرطان) در رشته‌تویتی گفته است که چندین منبع معتبر گفته‌اند که ارتش ملی در پاسخ به آتش‌افروزی طالبان، گلوله‌های راکت را شلیک کرده‌اند، اما به هدف نرسیده و باعث تلفات به غیرنظامیان شده است.

یوناما افزوده است که هردو طرف (دولت و طالبان) جنگ در ساحات غیرنظامی را متوقف کنند. به گفته‌ی یوناما: «چنین شلیک‌های غیرمستقیم در درگیری‌های زمینی همه‌ساله باعث تلفات هزاران غیرنظامی می‌شود. ده‌ها نفر در حادثه‌ی روز دوشنبه، به‌شمول زنان و کودکان، کشته شدند. رقم نهایی تلفات تثبیت خواهد شد.»

یوناما در ادامه از دولت افغانستان خواسته است که تیم تحقیقاتی مستقل را برای بررسی حادثه‌ی روز گذشته در ولسوالی سنگین، توظیف کند.

یوناما تأکید کرده که سازمان ملل آماده است تا به همه طرف‌ها، قربانیان و خانواده‌های آنها برای یافتن حقیقت کمک کند.

روز گذشته در پی حملات راکتی و انفجار موتر بمب‌گذاری‌شده در بازار کهنه‌ی ولسوالی سنگین هلمند به غیرنظامیان تلفات سنگین وارد شد.

ولسوال سنگین در گفت‌وگو با روزنامه اطلاعات روز، تلفات این حملات را 25 کشته و 20 زخمی گفته بود، اما در پایان روز دفتر مطبوعاتی والی هلمند در اعلامیه‌ای گفت که دست‌کم 23 غیرنظامی در این رویدادها کشته و 15 غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز امروز سه‌شنبه تلفات این رویداد را 23 کشته و 45 زخمی اعلام کرده است.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/101887/unama-civilians-in-helmand-killed-in-ana-fired-lethal-mortars-in-response-to-taliban-fire/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0