بازتاب نیوز

دیده‌بان حقوق بشر: مردم در مناطق تحت حاکمیت طالبان به حقوق اساسی دسترسی ندارند

١٠ سرطان ١٣٩٩ بی بی سی

دیدبان حقوق بشر می‌گوید شمار اندکی از فرماندهان طالبان به دختران اجازه رفتن به مکتب می‌دهند

سازمان دیده‌‌بان حقوق بشر در گزارش جدیدش که روز سه شنبه، دهم تیر/سرطان منتشر شده است از اعمال محدودیت‌های شدید بر حقوق اساسی مردم از سوی گروه طالبان در محلات تحت کنترل این گروه خبر داده است.

در گزارش این نهاد آمده است که با آن که طالبان ادعای آوردن اصلاحات می‌کنند اما مردم در مناطق تحت حاکمیت این گروه آزادی انتقاد و پرسش از عملکرد طالبان را ندارند، حقوق زنان و دختران شدیدا نقض می‌شود و آزادی بیان و رسانه‌ها هم با محدودیت روبه‌رو است.

پتریشا گروسمن، یکی از مسئولان دیده‌بان حقوق بشر گفته است:" گروه طالبان شیوه‌های خشونت‌آمیزی را در مناطق تحت کنترل خود اعمال کرده‌اند و برای مردم بلند کردن صدای اعتراض هم دشوار است و هم خطرناک".

در گزارش ۶۹ صفحه‌ای این نهاد زیر نام " تو حق شکایت نداری" به تجارب روزمره زندگی مردم تحت حاکمیت طالبان و همچنین به اعمال محدودیت از سوی این گروه به آموزش، دسترسی به اطلاعات و رسانه‌ها و آزادی تردد و سفر پرداخته شده است.

در این گزارش با ۱۳۸ تن که شامل ۱۲۰ مصاحبه رودررو است، در ولایات هلمند، قندوز و وردک صحبت شده است. مصاحبه‌شوندگان بیشتر فرماندهان، سربازان گروه طالبان، دکتران، معلم‌ها، بزرگان قوم و دانش‌آموزان در محلات تحت گروه طالبان هستند.

دیدبان حقوق بشر همچنین گفته است که نقض گسترده حقوق بشر از سوی گروه طالبان نگرانی شدیدی را در ارتباط به اراده و تعهد این گروه نسبت به این ارزش‌ها، در توافق احتمالی صلح در آینده بر می‌انگیزد.

در این گزارش آمده است که آمریکا و بقیه کشورهایی که از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کنند، باید مطمئن شوند که هر توافقی شامل تعهدات محکم و اجرایی در خصوص حقوق بشر باشد.

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده است که پیشرفت‌های اندکی در زمینه آموزش دختران در محلات تحت کنترل طالبان صورت گرفته است، اما کافی نیست.

این در حالی است که موضع رسمی گروه طالبان در ارتباط به آموزش و پروش دختران تغییر کرده و آنها ادعا دارند که مخالف آموزش دختران نیستند. ولی دیده بان حقوق بشر می‌گوید که شمار اندکی از فرماندهان طالبان به دختران اجازه رفتن به مکتب می‌دهند.

نظر به یافته‌های این گزارش مواردی مانند آزادی بیان، آزادی رسانه‌ها و فعالیت‌های مدنی نیز از سوی این گروه با محدودیت روبه رو است.

گروه طالبان بر بخشی از نقاط افغانستان حاکمیت دارند و مردم مجبورند به قوانین ادره موازی این گروه تن دهند.

در توافقنامه صلح آمریکا با طالبان، آزادی پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی مربوط به دولت افغانستان به عنوان پیش‌شرط آغاز مذاکرات بین‌الافغانی میان دولت و طالبان ذکر شده است که تا این روند ادامه دارد.

فعالان حقوق زنان و فعالان جامعه مدنی در افغانستان همواره از قربانی شدن دستاوردهای دست‌کم دو دهه گذشته و برگشت قوانین سختگیرانه و خشن طالبان اظهار نگرانی کرده‌اند. این گروه از تغییر در دیدگاه خود نسبت به ارزش‌های حقوق بشری به ویژه حقوق زن و حق آموزش و پرورش دختران صحبت کرده است. چیزی که تا کنون قناعت فعالان حقوق زن را حاصلن نکرده است.

در بیشتر از یک سال گذشته که گفت‌وگوهای صلح میان گروه طالبان و آمریکا در جریان بوده و منجر به امضای یک توافقنامه صلح میان دو طرف شد. اما این گروه به طور مستقیم با دولت افغانستان مذاکره نکرده و در مناطق مختلف با دولت در جنگ است. مذاکرات طالبان با دولت افغانستان هنوز آغاز نشده.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-53234556

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0