بازتاب نیوز

بانک مرکزی ایران با افتتاح دفتر نمایندگی غضنفر بانک افغانستان در چابهار موافقت کرده است

١٠ سرطان ١٣٩٩ صدای افغان - آوا

بانک مرکزی ایران با افتتاح دفتر نمایندگی غضنفر بانک افغانستان در چابهار موافقت کرده است
خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: حسین سلیمی، رییس اتاق بازرگانی ایران- افغانستان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا ایران درباره راه اندازی شعبه بانک افغانستانی در چابهار اظهار داشت: بانک افغانستانی درخواست راه‌اندازی شعبه در چابهار را داشته است تا داد و ستد ایران و افغانستان روان‌تر صورت بگیرد.
 
وی با بیان اینکه دولت ایران با راه اندازی شعبه این بانک خارجی در ولایت سیستان و بلوچستان این کشور موافقت کرده و ارایه مجوزهای تاسیس آن در حال انجام است، ادامه داد: بانک مرکزی موافقت خود را با راه اندازی این شعبه بانک خارجی را اعلام کرده است.
 
رییس اتاق ایران – افغانستان درباره اهمیت راه اندازی شعبه این بانک خارجی در چابهار گفت: سرمایه‌گذاری در بندر چابهار مطرح است که باید هندی‌ها بتوانند از طریق یک بانک خارجی منابع خود را وارد کنند.
 
سلیمی افزود: همچنین در حال حاضر برای انتقال ارز و داد و ستد و روابط تجاری با افغانستان مشکل داریم که راه اندازی این شعبه کمک بسیار بزرگی به تجارت دو کشور است و می‌تواند مانند یک کانال مالی عمل کند.
 
وی با بیان اینکه هند، پاکستان و افغانستان و ایران می‌توانند از طریق این شبکه بانکی رابطه تجاری قوی‌تری داشته باشند، گفت: خوشبختانه بندر چابهار هم مستثنی از تحریم‌ها است و با رونق بندر چابهار، تجار افغانستان در این منطقه بسیار فعال شده‌اند.
 
رییس اتاق ایران- افغانستان درباره بحث میزان کفایت سرمایه غضنفر بانک اظهار داشت: "تاسیس شعبه هر بانکی در کشور دیگر باید تابع قوانین آن کشور باشد، یکی از موضوعات در اخذ تاسیس بانک آف‌شور بحث کفایت سرمایه است، اطلاع دقیقی درباره میزان کفایت سرمایه این بانک خارجی در چابهار را ندارم، اما گویا 50 میلیون دلار است".
 
سلیمی با اشاره به عنوان این بانک گفت: احتمالا عنوان این بانک «غضنفر» است و گویا بحث راه‌اندازی بانک آریا در چابهار به دلیل موضوع تحریم‌ها منتفی شده است.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/213404/بانک-مرکزی-ایران-افتتاح-دفتر-نمایندگی-غضنفر-افغانستان-چابهار-موافقت-کرده

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0