بازتاب نیوز

نزدیک به هزار خبرنگار افغان به کووید۱۹ مبتلا شده اند

١٠ سرطان ١٣٩٩ صدای آمریکا

نی، حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان گفته است که از آغاز شیوع کروناویروس در افغانستان تا کنون ۹۵۳ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان به کووید ۱۹ مبتلا شده و کم از کم شش خبرنگار به دلیل ابتلا به این بیماری جان باخته اند.

مجیب خلوتگر، رییس نی روز سه شنبه ۳۰ جون (دهم سرطان) به خبرنگاران گفت که تنها در زون مرکز-کابل و ولایت‌های همجوار آن- ۵۶۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای به کووید۱۹ مبتلا شده اند.

به گفتۀ آقای خلوتگر بیشتر مبتلایان خبرنگاران تلویزیون‌ها و رادیوها و بیشترینه مردان بوده اند که برای تهیۀ گزارش به بیرون رفته و با مردم سر و کار داشته اند.

بر بنیاد آخرین آماری که وزارت صحت عامۀ افغانستان ارایه کرده است، تا کنون ۳۱۵۱۷ نفر در افغانستان به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده و ۷۴۵ نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته اند.

با اینحال ارقام ارایه شده در مورد ابتلای خبرنگاران افغان به کووید۱۹ نهایی نیست، زیرا به گفتۀ آقای خلوتگر ابتلا به این بیماری در بین رسانه‌ها هم شرم پنداشته شده و شماری از رسانه‌ها آمار واقعی خبرنگاران مبتلا به کووید۱۹ را به نی ارایه نکرده اند.

نی از حکومت افغانستان خواسته است که به حفظ سلامت خبرنگاران توجه داشته و برای اینکه از ابتلای آنان به کووید۱۹ جلوگیری شود، مسوولان حکومت باید به گونۀ آنلاین معلومات را ارایه کنند.

حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان از مالکان، مسوولان و متصدیان رسانه‌ها در افغانستان نیز خواسته است که به حفظ سلامت کارمندان شان و رسیدگی به کارمندان بیمار شان توجه جدی کنند، زیرا به گفتۀ این نهاد شماری از خبرنگاران و دست اندکاران رسانه‌ای پس از ابتلا به کووید۱۹ با فقر و تنگ‌دستی و عدم دسترسی به مراقبت‌های طبی دست و پنجه نرم کردند.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/covid-19-infected-953-afghan-reporter/5483349.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0