بازتاب نیوز

سرور دانش: عدم دسترسي مظنون به وکيل مدافع يک نوع شکنجه روحي است

١٠ سرطان ١٣٩٩ روزنامه آرمان ملی

 

سرور دانش معاون دوم رياست جمهوري تاکيد کرده که عدم دسترسي مظنون به وکيل مدافع، خود يک نوع شکنجه روحي و رواني و مغاير با احکام قانون اساسي است.

آقاي دانش در جلسه کميته عدلي و قضايي کابينه،  به کميته ملي منع شکنجه و کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان هدايت داده که تا ظرف يک ماه آينده، گزارش‌هاي خود را درمود رعايت حقوق بشري و نيز موضوع شکنجه در محلات سلب آزادي و توقيف‌خانه‌هاي کشور، تهيه و به حکومت افغانستان ارايه کنند.

اين دو گزارش پس از ارايه توسط نهادهاي ياد شده، در يک جلسه اختصاصي کميته عدلي و قضايي بررسي و نتيجه آن براي اتخاذ تصميم لازم، به شوراي عالي حاکميت قانون ارسال مي‌گردد.

آقاي دانش همچنان از رياست عمومي امنيت ملي خواست که گزارش خود را در مورد چگونه‌گي دسترسي مظنونين به وکيل مدافع و برخورداري آنان از حقوق بشري شان، تهيه و ارايه کند.

او تاکيد کرده که حاکميت قانون و حفظ حقوق بشري افراد در هر شرايطي، يک اصل اساسي است و فلسفه ايجاد حکومت و نهادهاي عدلي و قضايي نيز حفاظت از حاکميت قانون و صيانت از حقوق بشري افراد است.

معاون دوم رييس جمهوري تصريح کرده که دسترسي مظنونين به وکيل مدافع به مجرد گرفتاري از جانب نهادهاي عدلي و قضايي از جمله حقوق بشري آنان است که قانون اساسي   کشور آن را به رسميت شناخته است.

او افزوده که عدم دسترسي مظنون به وکيل مدافع، خود يک نوع شکنجه روحي و رواني و مغاير با احکام قانون اساسي است.

رعايت حقوق بشر در محلات سلب آزادي، جلوگيري از شکنجه و تعذيب مظنونين حين گرفتاري و تحقيق، به عنوان اجنداي جلسه روز گذشته کميته عدلي وقضايي مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

نماينده‌گان وزارت امور داخله، رياست عمومي امنيت ملي، دادستاني‌کل، کميسيون مستقل حقوق بشر و ديگر ادارات به تفصيل نظرات و پيشنهادات شان را در اين مورد مطرح کردند.

گفتني است که اين موضوع بر اساس هدايت رييس جمهوري، مبني بر بررسي گزارش وزارت امور داخله و رياست عمومي امنيت ملي پيرامون رعايت حقوق بشر در محلات سلب آزادي، جلوگيري از شکنجه و تعذيب مظنونين حين گرفتاري و تحقيق، در اجنداي جلسه کميته عدلي و قضايي کابينه قرار گرفته بود.

عدم دسترسي مظنونين به وکلاي مدافع، از سال‌ها بدين سو به عنوان يک مشکل مطرح بوده است و تاهنوز اين مشکل حل نشده است.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/26675

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0