بازتاب نیوز

دیوارنگاری صلح در جوزجان

١٠ سرطان ١٣٩٩ روزنامه آرمان ملی

 

شماري از فعالان مدني ولايت جوزجان در يک حرکت نمادين با همکاري مالي يکي از رسانه‌هاي شنيداري در شمال کشور، برنامه ديوارنگاري براي صلح را در شهر شبرغان، مرکز ولايت جوزجان برگزار کردند. آنان هدف از برگزاري اين برنامه را آشنايي باشنده‌گان ولايت جوزجان با مفهوم صلح از طريق هنر و نماد عنوان مي‌کنند. به باور فعالان مدني ولايت جوزجان، يگانه راه آسان رسانيدن پيام صلح به مردم، هنر است.

عظيم‌الله رحمانيار، رييس اداره اطلاعات و فرهنگ ولايت جوزجان روز سه‌شنبه (نهم سرطان) به «خبرگزاري نشانه» گفته: «در جامعه ما به خصوص در شهر شبرغان کارهاي اين چنيني (ديوارنگاري) کم‌تر شده است و بيش‌تر مردم با مفهوم ديوارنگاري آشنايي ندارند و اين بهترين فُرصت است که مردم با ديوارنگاري و صلح آشنا شوند.»

آقاي رحمانيار همچنان گفته که سال‌هاست مردم با نمادهاي تفنگ، مرمي و راکت آشنا شده‌اند، اکنون اما بايد آنان را با نمادهاي صلح مانند کبوتر و برگ آشنا بسازيم. به باور او، همه افراد جامعه از خورد تا بزرگ، بي‌سواد و باسواد مي‌توانند با يان نمادها ارتباط برقرار کنند.

فريده اميني، مسوول برگزاري برنامه ديوارنگاري براي صلح گفته که در چنين مقطع زماني که گفت‌وگوهاي صلح جريان دارد، جامعه نيز نيازمند شناخت نمادهاي صلح هستند. به گفته او، ديوارنگاري بهترين راه براي پيام‌رساني صلح به مخالفان مسلح دولت است.

همچنان عبدال‌متين سديد، يکي از فعالان مدني ولايت جوزجان در ارتباط به کارهاي ديوارنگاري در ولايت جوزجان گفته: «شهر شبرغان و به خصوص ولايت جوزجان ضرورت به ديوارنگاري‌هاي بيش‌تري در ارتباط به صلح دارد.» به باور آقاي سديد، هنگامي که روستانشينان داخل شهر مي‌آيند به راحتي به نمادهايي که در ديوارها رسم شد‌ه‌اند خيره خواهند شد و از اين طريق پيام صلح را به روستاهاي‌شان منتقل خواهند کرد.

فرهنگ ديوارنگاري در ولايت جوزجان پيشينه‌يي ده ساله دارد که بيش‌تر روي پيام‌هاي صحي، پيام‌هاي کودکانه و چهره‌نگاري افراد مطرح کار شده است و در اين اواخر تنها در چند ديوار شهر پيام‌هاي مرتبط به صلح نقاشي شده‌اند.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/26661

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0