بازتاب نیوز

افزایش تحرکات طالبان در غزنی؛ آیا سناریوی ۱۳۹۷ تکرار خواهد شد؟

١٠ سرطان ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

شورای ولایتی ولایت غزنی از تحرکات طالبان در این ولایت ابراز نگرانی می‌کند. اعضای این شورا می‌گویند که طالبان از چندی به این سو در این ولایت تحرکات‌شان را افزایش داده‌اند. علاوه بر این، آن‌ها می‌گویند گزارش‌هایی وجود دارد که به تازه‌گی شماری از جنگ‌جویان خارجی در این ولایت دیده شده و در بعضی از ولسوالی‌های این ولایت تجمع دارند. آن‌ها تصریح می‌کنند که طالبان پلان دارند تا یک حمله گسترده را بر شهر غزنی راه‌اندازی کنند. آن‌ها هشدار می‌دهند، در صورتی‌ که پلان برای خنثا کردن این حملات سنجیده نشود، ممکن است ولایت غزنی همانند سال ۱۳۹۷ سقوط کند. در همین حال سخنگوی والی غزنی هرچند تحرکات گروه طالبان را در این ولایت رد نمی‌کند، اما می‌گوید که نیروهای امنیتی آماده دفاع از این ولایت‌اند.

نصیراحمد فقیری، عضو شورای ولایتی غزنی، به روزنامه ۸صبح گفت که امنیت ولایت غزنی از چندی به این سو وخیم شده است و گروه طالبان در این اواخر تحرکاتش در این ولایت را افزایش داده‌ است. در کنار این، وی افزود که برخی گزارش‌ها وجود دارد که شماری از جنگ‌جویان خارجی در شماری از ولسوالی‌های این ولایت جابه‌جا‌ شده‌اند که با فرهنگ و ساحات این ولایت نا‌آشنا‌ هستند. به گفته آقای فقیری، مردم محل گفته‌اند که این افراد وابسته به گروه طالبان‌اند و به‌ تازه‌گی وارد غزنی شده‌اند. آقای فقیری از افزایش تحرکات طالبان در غزنی ابراز نگرانی کرد و گفت که این گروه ممکن است پلان حمله بر شهر غزنی را داشته‌ باشد. او هشدار داد، در صورتی که این پلان طالبان در نطفه خفه نشود، ممکن است غزنی بار دیگر به دست طالبان سقوط کند. غزنی یکی از ولایت‌های استراتژیک است که ولایت‌های شرقی و جنوبی را با ولایت‌های غربی کشور وصل می‌کند. این ولایت همواره محور توجه مخالفان مسلح دولت بوده‌ است، طوری‌ که طالبان در سال ۱۳۹۷ هجری شمسی بالای این شهر از چهار جهت حمله کردند و حتا تا سقوط این ولایت به پیش رفتند. این جنگ حدود پنج روز دوام کرد و هزاران تن از گروه طالبان و نیروهای امنیتی کشته و زخمی شدند.

امان‌الله کامران، عضو دیگر شورای ولایتی ولایت غزنی، به ۸صبح گفت از آن‌جایی ‌که غزنی از جمله ولایت‌های مرکزی است، طالبان بیش‌تر بر این ولایت تمرکز دارند تا آن را تصرف کنند. به گفته او با تصرف این ولایت، گروه طالبان می‌تواند به آسانی ولایت‌های همجوارش را تحت کنترل داشته باشد. آقای کامران تصریح کرد که گروه طالبان در حال حاضر برای یک حمله بالای غزنی برنامه‌ریزی می‌کنند و شواهد نیز نشان می‌دهد که این گروه در حال برنامه‌ریزی برای حمله است. در کنار این، وی خاطرنشان کرد که در این اواخر افراد جدید در ولسوالی اندر ولایت غزنی تجمع کرده‌اند که تعدادشان به ۶۰۰ نفر می‌رسد. او گفت: «این افراد لباس پلنگی و کلاه سیاه به سر دارند. رفتارشان با مردم ما کلاً متفاوت است. شواهد نشان می‌دهد که آن‌ها از پاکستان آمده‌اند. مردم محل هرچند از طالبان جویای آن‌ها شده‌اند، اما طالبان گفته‌اند که آن‌ها هلمندی‌اند. شب و روز خود را در مساجد سپری می‌کنند و غذایی‌شان را از مردم محل می‌گیرند.»

او افزود که این افراد ممکن است از طریق ولسوالی خاک افغان ولایت زابل به غزنی نفوذ کرده باشند، زیرا از از قندهار به این طرف کدام ایست بازرسی از سوی نیروهای امنیتی وجود ندارد و طالبان با خیال راحت می‌توانند سلاح و افرادشان را به غزنی انتقال دهند. علاوه بر این غزنی ۱۸ ولسوالی دارد که حدود نه ولسوالی مهم آن در اختیار گروه طالبان است. به گفته‌ی این عضو شورای ولایتی ولسوالی‌های اندر، زنه‌خان، ناوه، خوگیانی، اجرستان، واغظ، رشیدان، گیرو، مقر، ده‌یک، آب‌بند و ولی‌محمد شهید زیر تصرف گروه طالبان قرار دارند. آقای کامران افزود که در این اواخر حتا شهر غزنی نیز ناامن شده است. او گفت که شبانه گروه طالبان بر پوسته‌های امنیتی حمله می‌کنند و نیروهای امنیتی را به قتل می‌رسانند. وی هشدار داد در صورتی که فکری به وضعیت غزنی نشود، ممکن است همانند دو سال قبل، غزنی بازهم در آتش جنگ بسوزد.

در این اواخر رحمت‌الله نبیل‌، رییس پیشین امنیت ملی، نیز در صفحه فیس‌بوکش از برنامه‌های گروه‌ طالبان برای غزنی پرده برداشت. آقای نبیل گفت که براساس معلومات، گروه‌های تروریستی داخلی و خارجی به شدت در حال اکمالات از راه‌های پکتیکا و زابل از آن‌ سوی خط دیورند‌ هستند و احتمالاً برای حمله بزرگ بالای شهر استراتژیک غزنی آماده‌گی می‌گیرند. او حتا نوشته است که رهبری این حمله را گروه القاعده (AQIS) شبه‌قاره هند به عهده خواهد داشت. وی در ادامه گفته است که رهبران این شاخه القاعده در هفته‌های اخیر بین ولسوالی‌های خاک‌ افغان ولایت زابل، ناوه غزنی، خروار ولایت لوگر و ولسوالی‌های گیان، برمل و گومل ولایت پکتیکا و دره‌ی شوال وزیرستان در رفت‌‌وآمد بوده‌اند.

احمدالله رشیدی، ولسوال خاک افغان ولایت زابل، نیز تایید می‌کند که گروه طالبان از آن سوی خط دیورند همواره از طریق این ولسوالی‌ رفت‌‌وآمد‌ می‌کنند. این ولسوالی در چنگ گروه طالبان است و دولت کدام حاکمیتی بالای آن ندارد. ولسوالی خاک افغان هم‌مرز با پاکستان است و گروه طالبان از طریق‌ راه‌های مواصلاتی این ولایت، اکمالاتش را به نقاط مختلف افغانستان از جمله لایت غزنی انتقال می‌دهند. ولسوال گومل ولایت پکتیکا نیز تصریح می‌کند که گروه‌های تروریستی روزانه تا صدها تن از پاکستان وارد این ولسوالی می‌شوند و از طریق این ولایت به زابل و غزنی رفت‌وآمد می‌کنند. ولایت پکتیکا هم‌مرز با کشور پاکستان است. این ولایت بیش از ۲۰ ولسوالی دارد که حدود سه ولسوالی آن ناامن است و گروه طالبان در آن‌ها فعالیت دارند.

در همین حال سخنگوی والی غزنی نیز تأیید می‌کند که در این اواخر تحرکات طالبان به وضوح دیده می‌شود. وحیدالله جمعه‌زاده، سخنگوی والی غزنی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که گروه طالبان از چندی به این سوی در غزنی تحرکاتش را افزایش داده‌ است. او علت افزایش تحرکات طالبان را بسته بودن دستان نیروهای امنیتی عنوان می‌کند. به گفته آقای جمعه‌زاده، از آن‌جایی ‌که نیروهای امنیتی در حالت تدافعی قرار دارند و اجازه ندارند که بالای گروه‌های تروریستی چون طالب عملیات کنند، طالبان با خاطر جمع اکمالات می‌کنند. از سوی دیگر، وی وجود گروه‌های تروریستی خارجی را در این ولایت انکار نمی‌کند. سخنگوی والی غزنی خاطرنشان کرد که شماری از گروه‌های تروریستی پاکستانی در این ولایت دیده شده‌اند. او اما بیان داشت که نیروهای امنیتی از هر نگاه آماده‌اند تا از ولایت غزنی دفاع کنند. آقای جمعه‌زاده تصریح کرد که اکنون در ولایت غزنی به اندازه کافی نیروی امنیتی وجود دارد و این نیروها اجازه نخواهند داد که غزنی بار دیگر به دست طالبان سقوط کند.

به دنبال نگرانی مقام‌های محلی غزنی، ارگ ریاست جمهوری از طریق ویدیو کنفرانس وضعیت امنیتی غزنی را بررسی کرد. در این ویدیو کنفرانس نهادهای امنیتی اطمینان داده‌اند که نیروهای امنیتی به خاطر دفع هر نوع حمله و تهدید احتمالی آماده‌اند. در این ویدیو کنفرانس رییس جمهور به نهادهای امنیتی دستور داده است تا آماده‌گی لازم را در برابر هرنوع حمله احتمالی داشته باشند.

فعالیت گروه طالبان و نگرانی مقام‌های محلی در غزنی در حالی ابراز می‌شود که این ولایت دو سال قبل مورد تهاجم گروه‌ طالبان قرار گرفت. گروه طالبان از چهار جهت بالای شهر غزنی حمله کردند و شماری از تاسیسات نظامی و ملکی را به آتش کشیدند. در این حمله بیش از هزاران تن از جنگ‌جویان گروه طالب و نیروهای امنیتی کشته شدند. اکنون مقام‌ها هشدار می‌دهند در صورتی که راه‌کاری برای سرکوب گروه طالبان سنجیده نشود، ممکن است بار دیگر سناریوی سال ۱۳۹۷ تکرار شود.

لینک اصلی: https://8am.af/increased-taliban-movements-in-ghazni-will-the-scenario-of-1397-be-repeated/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0