بازتاب نیوز

سازمان ملل نیروهای افغان را در حمله مرگبار به بازار هلمند مقصر شناخت

١٠ سرطان ١٣٩٩ بی بی سی

دولت و طالبان یک دیگر را عامل این انفجارها می‌خوانند

هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) روز سه شنبه نیروهای دولتی افغانستان را در شلیک خمپاره هایی که برخورد آنها به یک بازار شلوغ در هلمند حداقل ۲۳ کشته به جا گذاشت مقصر شناخته است.

انفجارهای صبح دوشنبه درحالی روی داد که طالبان و دولت افغانستان برای مذاکرات صلح با هدف پایان دادن به دو دهه جنگ داخلی آماده می شوند.

ماموریت یوناما در توییتر نوشت: "یافته های اولیه و بی طرفانه یوناما نشان می دهد که خمپاره های ارتش افغانستان روز دوشنبه تلفات سنگینی در میان غیرنظامیان به جا گذاشت."

براساس این بیانیه "منابع متعدد معتبر صحه می گذارند که نیروهای ارتش ملی افغانستان در واکنش به آتش طالبان این حمله مرگبار خمپاره ای را انجام دادند که به هدف مورد نظر آنها اصابت نکرد."

به گزارش خبرگزاری فرانسه مقام های افغان قبلا طالبان را به خاطر این انفجارها در ولسوالی سنگین ولایت هلمند مقصر شناخته بودند و آقای غنی این حادثه را "حمله تروریستی" خوانده بود.

مقامات افغان گفته‌اند که ابتدا چهار موشک در این محل اصابت کرد و بعد یک خودرو بمبگذاری شده نیز در محل منفجر شد.

طالبان نیروهای امنیتی را مسئول این حادثه که همچنین ۱۵ مجروح به جا گذاشت دانسته بود.

ماموریت سازمان ملل از دولت افغانستان خواست امکان انجام تحقیقاتی مستقل را فراهم کند و هر دو طرف را ترغیب کرد در نواحی غیرنظامی دست از جنگ بکشند.

بازار ولسوالی سنگین ولایت هلمند

این نهاد گفت که "حوادثی که با آتش غیرمستقیم روی می دهد" هر ساله جان هزاران نفر را می گیرد.

شورشیان مناطق وسیعی از ولایت هلمند که به خاطر تولید خشخاش معروف است را در اختیار دارند، جایی که نیروهای دولتی و پیکارجویان طالبان تقریبا هر روز درگیر می شوند.

ولسوالی سنگین ولایت هملند چندین بار میان نیروهای دولتی افغانستان و طالبان دست بدست شده است.

این ولسوالی در سال ۱۳۹۶ به دست طالبان افتاد و اکنون مرکز آن زیر کنترل طالبان است. نیروهای دولتی در این ولسوالی فقط یک پایگاه نظامی دارد.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-53244144

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0