بازتاب نیوز

اتحادیه اروپا: حملات طالبان چشم‌انداز صلح را تضعیف می‌کند

١٠ سرطان ١٣٩٩ روزنامه افغانستان

نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان می‌گوید که حملات طالبان علیه نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان چشم‌انداز مذاکرات بین‌الافغانی را تضعیف می‌کند.
در اعلامیه‌ای که از سوی این نهاد دیروز (سه شنبه، 10 سرطان) منتشر شده، آمده خشونت‌ها در افغانستان باید پایان یابد و «آتش‌بس تمام عیار» اعلام شود.
اتحادیه اروپا از افزایش خشونت‌ها پس از یک هفته آتش‌بس در جریان روزهای عید سعید فطر، «عمیقا» ابراز نگرانی کرده است.
در اعلامیه آمده که شورای وزیران اتحادیه در ۲۹ ماه می میلادی میزان خشونت‌ها در افغانستان را «غیرقابل قبول» خوانده بود و اکنون وضعیت وخیم‌تر از گذشته شده است.
نمایند‌گی اتحادیه اروپا در افغانستان تأکید کرده که خشونت علیه غیرنظامیان هم‌چنان ادامه دارد که نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه است و اعتماد و اطمینان لازم برای شروع مذاکرات صلح را به شدت تضعیف می‌کند.
در اعلامیه گفته شده  که قتل‌های هدفمند در هفته‌های اخیر به شدت افزایش یافته است و اتحادیه اروپا ترور روحانیان، روزنامه‌نگاران، کارمندان رسانه‌ها، مدافعان حقوق بشر و کارمندان صحی را محکوم می‌کند.
نمایند‌گی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرده که این قتل‌ها عمدی و برای تحریف روند صلح پیش از مذاکرات به راه انداخته شده است و این اتحادیه خواهان تحقیق و بررسی آنها مجازات عاملان آن است.
اتحادیه اروپا در اعلامیه خود به کشته شدن دو کارمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در اوایل هفته جاری اشاره کرده و از کمیسیون حقوق بشر افغانستان خواسته که کار خود برای تامین صلح و نهادینه شدن حقوق بشر را ادامه دهد.
در اعلامیه اتحادیه اروپا آمده که خشونت‌ها باید متوقف شود و آتش‌بس بشردوستانه فوری اعلام شود. این اتحادیه تأکید کرده که با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، باید آتش‌بس دائمی و جامع برقرار شود.
حکومت افغانستان در هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده که گروه طالبان بعد از امضای توافق‌نامه صلح با امریکا، خشونت در افغانستان را افزایش داده‌اند و این نشان می‌دهد که این گروه به تعهدات خود در توافق‌نامه صلح پابند نیست.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=153201

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0