بازتاب نیوز

نگرانی از تجربه‌های تلخ مردم در مناطق تحت کنترل طالبان

١١ سرطان ١٣٩٩ آژانس افغان خبر

دیدبان حقوق بشر از تجربه‌های تلخ زندگی روزمره مردم در مناطق تحت کنترل طالبان و وضع محدودیت شدید در بارهٔ آموزش، دسترسی به اطلاعات و آزادی گشت‌وگذار، خبر داده است.

به گزارش افغان نیوز: در گزارش تازه‌ی  سازمان دیدبان حقوق بشر که دیروز (سه‌شنبه، ۱۰ سرطان) تحت نام «تو حق شکایت نداری» به نشر رسید، آمده است که مردم در مناطق تحت کنترل گروه طالبان، به حقوق اساسی‌شان دسترسی ندارند.

در این گزارش که با ۱۳۸ نفر در ولایت‌های هلمند، قندوز و میدان‌وردک به‌گونه‌ی حضوری صحبت شده است. بیشتر مصاحبه‌شوندگان نیز از میان فرماندهان، سربازان گروه طالبان، داکتران، آموزگاران، بزرگان قوم و دانش‌آموزان در محلات تحت کنترل طالبان انتخاب شده است.

براساس این گزارش، مردم آزادی انتقاد و پرسش از عمل‌کرد طالبان را ندارند، حقوق زنان و دختران نقض می‌شود و در برابر آزادی بیان و رسانه‌ها هم محدودیت وجود دارد.

هرچند در این گزارش به پیشرفت‌های اندکی در زمینه‌ی آموزش دختران در محلات تحت کنترل طالبان اشاره شده، اما این پیشرفت‌ها ناکافی دانسته شده است.

دیدبان حقوق بشر افزوده است که نقض گسترده‌ی حقوق بشر از سوی طالبان نگرانی شدیدی را در ارتباط به اراده و تعهد این گروه نسبت به این ارزش‌ها، در توافق احتمالی صلح در آینده بر می‌انگیزد.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و گروه طالبان از بیش از یک سال به این طرف جریان دارد. نتایج این گفت‌وگوها امضای توافق‌نامه‌ی صلح دوحه را در پی داشت.

براساس این توافق‌نامه، پس از رهایی پنج‌هزار زندانی گروه طالبان در ازای یک‌هزار زندانی دولت افغانستان، باید مذاکرات بین‌الافغانی نیز آغاز می‌شد، اما تا کنون نه روند رهایی زندانیان کامل شده و نه تاریخ مشخص آغاز مذاکرات بین‌الافغانی مشخص.

لینک اصلی: http://afghannews.af/نگرانی-از-تجربه‌های-تلخ-مردم-در-مناطق-تحت-کنترل-طالبان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0