بازتاب نیوز

یوناما: اردوی افغانستان مقصر تلفات اخیر غیرنظامیان در هلمند بوده است

١١ سرطان ١٣٩٩ خبرگزاری بخدی

دفتر هیات معاونت سازمان ملل (یوناما) می گوید که در تلفات اخیر غیرنظامیان که در ولسوالی سنگین هلمند رخ داده است اردوی ملی مقصر است.

این اداره گفته است، یافته‌های ابتدایی بی‌طرفانه‌اش نشان می‌دهد که در نتیجۀ شلیک مرمی‌های هاوان از سوی اردوی ملی بر طالبان، تلفات سنگین به غیرنظامیان وارد شده است.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما دیروز(۳شنبه، ۱۰ سرطان)در حساب توییتر خود نوشت، رویداد به روز دوشنبه در ولسوالی سنگین در ولایت هلمند رخ داده است.

یوناما می‌گوید، چند منبع معتبر تأیید کرده اند که نیروهای اردوی ملی در واکنش به شلیک طالبان مرمی‌های هاوان پرتاب کرده اند.

به گفتۀ یوناما، این مرمی‌ها به هدف اصابت نکرده اند.

این اداره گفته است، شلیک مرمی‌های هاوان به کشته و زخمی شدن ده‌ها غیرنظامی بشمول کودکان انجامیده است.

یوناما شمار دقیق کشته و زخمی شده‌ها را نگفته است.

دفتر سازمان ملل در کابل از حکومت افغانستان خواسته است که گروه مستقل حقیقت‌یاب را برای بررسی رویداد دوشنبه به کار گمارد.

ولی محمد احمدزی، فرمانده قول اردوی ۲۱۵ میوند به روز سه‌شنبه یک بار دیگر تأکید کرد، که نظامیان افغان به هیچ صورت در این رویداد دست ندارند: “ما به گزینش هیئت برای تحقیق در این مورد لبیک می‌گوییم. به هرکس گفته می‌توانیم که شما بیایید در بارۀ این موضوع وضاحت کامل به شما داده می‌توانیم. ما تلفات ملکی را کاملاً رد می‌کنیم. این حادثه از جانب ما صورت نگرفته است. مخالفان مسلح مواد انفجاری را می‌آورند، در همین بازار تولید می‌شود، آن‌ها در همین بازار تجهیز و آماده می‌شوند، صوف‌ها را باز می‌کنند و بالاخره انفجار را انجام می‌دهند.”

مقام‌های محلی هلمند جان باختن ۲۳ غیرنظامی و زخمی شدن ۱۵ تن دیگر را در رویداد روز دوشنبه در ولسوالی سنگین تأیید کرده اند.

دفتر رسانه‌ای ولایت هلمند گفته است، چند راکت بر میله عنعنوی در بازار کهنۀ این ولسوالی برخورد کردند و بعدش موتر پُر از مواد انفجاری منفجر شد.

خبرگزاری بخدی

لینک اصلی: https://bokhdinews.af/یوناما-اردوی-افغانستان-مقصر-تلفات-اخی/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری بخدی

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0