بازتاب نیوز

یوناما: راکت‌های ارتش در پاسخ به حملات طالبان در هلمند سبب تلفات غیرنظامیان شده است

١١ سرطان ١٣٩٩ سلام وطندار

 

 

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که یافته‌های نخستین و بی‌طرفانه این نهاد نشان می‌دهد که راکت‌های شلیک شده از سوی نیروهای ارتش در پاسخ به حملات طالبان در بازار ولسوالی سنگین هلمند، سبب تلفات غیرنظامیان شده است.

یوناما روز گذشته دهم سرطان، در توییتی نوشته است که چندین منبع معتبر به این نهاد گفته‌اند که نیروهای ارتش چند راکت را در پاسخ به حملۀ طالبان شلیک کرده‌اند که به بازار ولسوالی سنگین برخورد کرده و از غیرنظامیان قربانی گرفته است.

روز دوشنبۀ گذشته حملات راکتی و انفجار یک موتر بمب‌گذاری‌شده در بازار کهنۀ ولسوالی سنگین هلمند از غیرنظامیان قربانی گرفت.

پس از این رویداد، دفتر والی هلمند با نشر خبرنامه‌یی اعلام کرد که در نتیجۀ شلیک 4 راکت از سوی طالبان و انفجار یک موتر بمب‌گذاری‌شده هنگام برگزاری یک میلۀ عنعنوی در این بازار 23 غیرنظامی کشته و 15 غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

گروه طالبان نیروهای ارتش را مسئول حملۀ راکتی گفته بودند، اما دفتر والی هلمند در این خبرنامه گزارش‌ها در بارۀ شلیک راکت از سوی نیروهای دولتی بر این بازار را رد کرده است.

دفتر والی هلمند گفته بود که طالبان می‌خواستند لوای دوم ارتش را هدف حملۀ راکتی قرار دهند، اما این راکت‌ها به بازار این ولسوالی برخورد کرده‌اند.

یوناما از طرف‌های درگیر خواسته است که جنگ در بخش‌های پر جمعیت را متوقف کنند، زیرا این‌گونه درگیری‌ها همه ساله جان هزاران تن را می‌گیرد.

این نهاد از دولت خواسته است که یک هیأت مستقل را برای بررسی این رویداد تعیین کند و یوناما برای اثبات حقایق به همه طرف‌ها، قربانیان و خانواده‌های آن‌ها کمک خواهد کرد.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=55842

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0