بازتاب نیوز

زلمی خلیل‌زاد با وزرای خارجه‌ی کشورهای آسیایی در مورد پروسه‌ی صلح گفت‌وگو کرد

١١ سرطان ١٣٩٩ روزنامه صبح کابل

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، با وزرای خارجه‌ی ازبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرغیزستان، در قالب گروه  C5+1، در شهر تاشکند، پایتخت ازبیکستان، دیدار کرده است.

آقای خلیل‌زاد، روز چهارشنبه (۱۱ سرطان)، در برگه‌ی تویترش نوشته است که در این دیدار، در مورد پروسه‌ی صلح افغانستان گفت‌وگو شده است.

به گفته‌ی او، پیشرفت‌های اخیر در پروسه‌ی صلح، چگونگی ایفای نقش آسیای میانه در این روند و چگونگی بهره‌گیری از صلح در توسعه‌ی اتصال منطقه‌ای، تجارت و انکشاف در منطقه، موضوعات مورد بحث در این دیدار بوده است.

آقای خلیل‌زاد، گفته است که افغانستان باثبات، برای آسیای میانه و منطقه مهم بوده و کار مشترک آسیای میانه با افغانستان مستقل برای اتصال به آسیای جنوبی، به نفع ایالات متحده‌ی امریکا و منطقه است.

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا، در ۲۸ جون، دور جدید سفرهایش را برای تهسیل پروسه‌ی صلح افغانستان، به قطر، ازبیکستان و پاکستان آغاز کرد.

آقای خلیل‌زاد، روز گذشته از طریق ویدیو کنفرانس، با رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، در مورد پیشرفت در پروسه‌ی صلح صحبت کرده بود.

این در حالی است که قرار است پس از تبادله‌ی پنج هزار زندانی طالب با یک هزار زندانی دولتی، گفت‌وگوهای مستقیم میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان، آغاز شود.

به گفته‌ی منابع، قرار است نخستین دور گفت‌وگوهای صلح، در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/zalmay-khalilzad-talks-to-asian-foreign-ministers-about-peace-process/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0