بازتاب نیوز

تلفات خونین غیرنظامیان در هلمند؛ یوناما: کار ارتش بوده است

١١ سرطان ١٣٩٩ خبرنامه

هیئت معاونیت ملل متحد در افغانستان «یوناما» می گوید که یافته های این نهاد نشان می دهد که خمپاره های نیروهای ارتش در هلمند تلفات سنگین به غیرنظامیان وارد کرده است.

یوناما ناوقت روز گذشته سه شنبه (۱۰ سرطان) گفته است که‌ یافته های بی طرفانه این نهاد حاکی از آن است که خمپاره های ارتش ملی افغانستان به روز دوشنبه تلفات سنگین غیرنظامیان را در میله عنعنوی در بازار  ولسوالی سنگین هلمند به غیرنظامیان وارده کرده است.

هیئت معاونیت ملل متحد افزوده: «چندین منبع معتبر ادعا می کنند که اردوی ملی در پاسخ به آتش باری طالبان، خمپاره های مرگبار را شلیک کرده اما هدف‌شان را نشانه گرفته نتوانسته اند.»

یوناما از دولت افغانستان خواسته است که تیم تحقیقاتی مستقل را برای بررسی رویداد ولسوالی تشکیل دهد. این نهاد بین المللی اعلام امادگی کرده چنین تحقیقی باید صورت گیرد تا به همه طرف ها ، قربانیان و خانواده های آنها در اثبات حقایق کمک کند.

نیروهای ارتش کار ما نبوده

هرچند وزارت دفاع تاکنون به گونه رسمی در این مورد چیزی نگفته است اما جنرال ولی محمد احمدزی فرمانده قول اردوی ۲۱۵ میوند دست داشتن ارتش در رویداد را رد کرده به رسانه ها گفته است که قرارگاه اردوی ملی در فاصله دورتر از محل واقعه قرار داد و مرمی هاوان نمی‌تواند آنرا هدف قرار دهد.

احمدزی تاکید کرده که تلفات غیرنظامی خلاف قوانین بین المللی بوده و قابل پذیرش نیست و قول اردی میوند حاضر است به هیئت حقیقت یاب در این خصوص همکاری کند.

تلفات غیرنظامیان در هلمند

دفتر والی هلمند با نشر خبرنامه ای گفته است که حوالی ساعت ۹ صبح روز دوشنبه (۹سرطان) میله عنعنوی  در بازار کهنه ولسوالی سنگین این ولایت آماج حملات راکتی و انفجار موتر بمب قرار گرفته که در نتیجه آن ۲۳ غیرنظامی کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شده اند.

دفتر والی هلمند افزوده که گروه طالبان در نزدیکی منازل مسکونی با کمک جنگجویان خارجی، موتر بم‌گذاری‌شده و راکت می‌ساختند که در نتیجه حمله راکتی خودشان انفجار کرده و دو جنگجوی طالبان نیز کشته شده اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر روز گذشته با نشر اعلامیه ای شمار تلفات این رویداد را ۲۳ کشته و ۴۵ زخمی اعلام کرد.

قاری یوسف احمدی از سخنگویان گروه طالبان ساعاتی پس از این رویداد مسوولیت آن را رد کرده در توییتی گفت که این انداخت ها از سوی نیروهای مستقر در لوای دوم قول اردوی ۲۱۵ میوند صورت گرفته است.

اما مقام های محلی هلمند مسوول این حملات را طالبان خوانده تاکید کردند که نیروهای ارتش در آن روز هیچ حمله و انداخت توپ خانه ای در ولسوالی سنگین نداشته اند.

لینک اصلی: http://khabarnama.net/blog/2020/07/01/تلفات-خونین-غیرنظامیان-در-هلمند؛-یونا/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرنامه

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0