بازتاب نیوز

خلیل‌زاد: «افغانستان باثبات در آسیای میانه مهم است»

١١ سرطان ١٣٩٩ روزنامه راه مدنیت

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژهٔ امریکا برای صلح افغانستان در سفرش به تاشکنت، گفته است که افغانستان باثبات و مرفه در آسیای میانه مهم است و این امر به نفع منطقه و امریکایی‌ها است.

راه مدنیت: زلمی خلیل‌زاد، لحظاتی پیش در چند رشته توییت‌، گفته است که او ملاقات خوبی با مقام‌های اوزبیکستان داشته است و درعین‌حال، وی با وزرای خارجه کشورهای تاجیکستان، ترکمنستان و قزاقستان درباره چگونگی تأمین صلح در افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده است.

فرستاده ویژهٔ امریکا برای صلح افغانستان درباره پیشرفت‌های تازهٔ صلح، افزوده است: «ما انکشافات اخیر روند صلح، نقش مُهمی را که آسیای میانه ایفا نموده و در پی صلح به آن ادامه خواهد داد را بحث گرفتیم؛ و اینکه چگونه از صلح همراه با توسعهٔ اتصال منطقه‌یی، تجارت و انکشاف فایده خواهند برداشت.»

آقای خلیل‌زاد با اشاره به آغاز مذاکرات بین‌الافغانی بیان کرد: «ما نیاز خواهیم داشت که با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، مشترکاً برای ترویج و تشویق یک تفاهم سیاسی کار کنیم. کار برای هدف مشترک استقامت اقتصادی، اتصال منطقه‌یی و همبستگی حالا آغاز می‌شود.»

او معتقد است که یک آسیای میانهٔ متشکل از دولت‌های مقتدر و مستقل که مشترکا با افغانستان برای اتصال به آسیای جنوبی کار کنند، به نفع منطقه و ایالات متحده است.

بااین‌همه، طی یک هفتهٔ اخیر انکشافات بیشتری در روند صلح افغانستان به وجود آمده است؛ همزمان با آغاز سفر منطقه‌یی خلیل‌زاد، او در یک کنفرانس ویدیویی با رییس‌جمهور غنی و رییس شورای عالی مصالحه ملی، گفتگو کرده است؛ از جانب دیگر، نمایندهٔ ایران و وزیر خارجه امریکا با اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه درباره روند صلح، گفتگو کرده‌اند.

برچسب ها

لینک اصلی: https://madanyatonline.com/9-487/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه راه مدنیت

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0