بازتاب نیوز

اعمال شیوه‌های خشونت‌آمیز در مناطق تحت کنترل طالبان

١١ سرطان ١٣٩٩ اسپوتنیک

به گزارش اسپوتنیک، سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارشی که تحت نام «تو حق شکایت نداری» به نشر رسیده، می‌گوید که در مناطق تحت کنترل گروه طالبان، مردم به حقوق اساسی ‌شان دسترسی ندارند.

در این گزارش که با 138 نفر در ولایت‌های هلمند، کندز و میدان‌وردک به ‌طور حضوری صحبت شده است. بیشتر مصاحبه‌ شوندگان نیز از میان فرماندهان، سربازان گروه طالبان، داکتران، آموزگاران، بزرگان قوم و دانش‌آموزان در محلات تحت کنترل طالبان انتخاب شده است.

ننگرهار
کشته شدن دو نیروی خیزش مردمی در کمین طالبان در ننگرهار

بر اساس این گزارش، مردم آزادی انتقاد و پرسش از عملکرد طالبان را ندارند، حقوق زنان و دختران نقض می‌شود و در برابر آزادی بیان و رسانه‌ها هم محدودیت وجود دارد.

هرچند در این گزارش به پیشرفت‌های اندکی در زمینه‌ی آموزش دختران در محلات تحت کنترل طالبان اشاره شده، اما این پیشرفت‌ها ناکافی دانسته شده است.

دیدبان حقوق بشر افزوده است که نقض گسترده‌ی حقوق بشر از سوی طالبان نگرانی شدیدی را در ارتباط به اراده و تعهد این گروه نسبت به این ارزش‌ها، در توافق احتمالی صلح در آینده بر می‌انگیزد.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح میان آمریکا و گروه طالبان از بیش از یک سال به این طرف جریان دارد. نتایج این گفت‌وگوها امضای توافق‌نامه‌ی صلح دوحه را در پی داشت.

براساس این توافق‌نامه، پس از رهایی پنج ‌هزار زندانی گروه طالبان در ازای یک ‌هزار زندانی دولت افغانستان، باید مذاکرات بین‌الافغانی نیز آغاز می‌شد، اما تا کنون نه روند رهایی زندانیان کامل شده و نه تاریخ مشخص آغاز مذاکرات بین‌الافغانی مشخص.

 

لینک اصلی: https://af.sputniknews.com/afghan/202007015389721-اعمال-شیوههای-خشونتآمیز-در-مناطق-تحت-کنترل-طالبان/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از اسپوتنیک

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0