بازتاب نیوز

نشست وزیران خارجه‌ی امریکا و کشورهای آسیای مرکزی: تأمین صلح در افغانستان به نفع منطقه است

١١ سرطان ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: نشست وزیران خارجه امریکا، اوزبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قیرغیزستان در قالب گروه «C۵+۱» روز سه‌شنبه، دهم سرطان برگزار شده است. در این نشست که از طریق کنفرانس ویدیویی برگزار شد، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان نیز حضور داشت و یکی از محورهای مورد بحث آن روند صلح افغانستان بوده است.

وزارت خارجه امریکا با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در این نشست روی منافع مشترک منطقه به شمول تأمین صلح در افغانستان و اتصال منطقه‌ای و تقویت تجارت، گفت‌وگو شده است.

طبق اعلامیه وزارت خارجه اوزبیکستان، عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه این کشور، در این نشست گفته است که کشورش از تلاش‌های جامعه جهانی برای برقراری صلح در افغانستان حمایت می‌کند.

رشید مرادوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان، نیز در این نشست گفته است که دولتش از دست‌یابی به یک راه حل سیاسی و مسالمت‌آمیز برای حل معضل افغانستان حمایت می‌کند و در این راستا آماده همکاری است.

خلیل‌زاد که در سفری به تاشکند، پایتخت اوزبیکستان رفته است، پیش از این نشست با عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه این کشور، دیدار و گفت‌وگو کرده است. خلیل‌زاد را در این سفر آدام بویلر، مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه بین‌المللی امریکا نیز همراهمی‌کند.

آقای خلیل‌زاد در یک رشته توییت نوشته است که او پس از دیدار با وزیر خارجه اوزبیکستان به نشست وزیران خارجه گروه «C۵+۱» پیوسته است.

به گفته خلیل‌زاد، در این نشست‌ها آخرین پیش‌رفت‌ها درباره صلح افغانستان و نقش اساسی کشورهای آسیای‌ میانه در این روند بررسی شده است. خلیل‌زاد گفته است که اطراف این نشست روی این‌که چگونه از صلح برای بهره‌گیری اتصال منطقه‌ای و توسعه تجارت استفاده شود، نیز بحث کرده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد افزوده است که امریکا ضمن قدردانی از همکاری‌های کشورهای عضو گروه «C۵+۱» خواهان همکاری‌های بیش‌تر این کشورها برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی و ترغیب طرف‌ها برای دست‌یابی به یک توافق‌ سیاسی شده است.

نماینده‌ ویژه امریکا تأکید کرده است که افغانستان باثبات برای صلح، امنیت و رفاه‌ منطقه آسیای میانه مهم است. به گفته خلیل‌زاد، همکاری کشورهای آسیای میانه با افغانستان که این کشورها را با جنوب آسیا وصل می‌کند، به نفع منطقه و امریکا است.

نشست وزیران خارجه گروه «C۵+۱» بیش‌تر روی مسایل اقتصادی و همکاری‌های تجارتی متمرکز بوده است.

لینک اصلی: https://8am.af/us-secretary-of-state-and-central-asian-meeting-afghanistan-is-in-the-regions-interest/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0