بازتاب نیوز

وزیران خارجه امریکا و کشورهای آسیای میانه از طریق ویدیو کنفرانس گفتگو کردند

١١ سرطان ١٣٩٩ خبرگزاری بخدی

وزیران خارجه‌ی امریکا، ازبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرغیزستان در قالب گروه C5+1 از طریق کنفرانس ویدیویی صحبت کرده‌اند.

وزارت خارجه‌ی امریکا در اعلامیه‌ای گفته است که این کنفرانس ویدیویی روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۰ سرطان) انجام شده و در آن در مورد منافع مشترک منطقه به‌شمول تأمین صلح در افغانستان و اتصال منطقه‌ای و تقویت تجارت، گفت‌وگو شده است.

در همین حال، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان در رشته‌تویتی گفته است که او پس از دیدار با وزیر خارجه‌ی ازبیکستان، به ویدیوکنفرانس وزیران خارجه‌ی امریکا و کشورهای آسیای مرکزی ملحق شده است.

آقای خلیل‌زاد گفته است که پیشرفت‌های اخیر در روند صلح افغانستان، چگونگی ایفای نقش آسیای میانه در این روند و چگونگی بهره‌بری از صلح در توسعه‌ی اتصال منطقه‌ای، تجارت و انکشاف در منطقه محورهای بحث در این دیدار بوده است.

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا، افغانستان باثبات و رفاه را برای آسیای میانه و منطقه مهم خوانده، گفته است که کار مشترک آسیای میانه با افغانستان مستقل برای اتصال به آسیای جنوبی به نفع امریکا و منطقه می‌باشد.

در همین حال، او تأکید کرده است که کشورهای عضو گروه C5+1 نیاز خواهند داشت که با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، مشترکا برای ترویج و تشویق یک تفاهم سیاسی در مورد پایداری اقتصاد و اتصال منطقه‌ای کارکنند.

خبرگزاری بخدی

لینک اصلی: https://bokhdinews.af/وزیران-خارجه-امریکا-و-کشورهای-آسیای-می/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری بخدی

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0