بازتاب نیوز

روایت تلخ باشندگان کابل از رویدادهای دزدی و سرقت مسلحانه

١١ سرطان ١٣٩٩ دويچه وله

در پی افزایش ناامنی ها در شهر کابل رئیس جمهور غنی در یک نشست ویژه امنیتی دستور عملی کردن پلان تازه امنیتی برای کابل را صادر کرد. انتظار می‌رود با عملی شدن این پلان امنیتی که از سوی ارگان‌های امنیتی روی دست گرفته خواهد شد، امنیت کابل بهبود پیدا کند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان در رابطه به ناامنی اخیر کابل به دویچه وله می گوید یک پلان تازه امنیتی برای بهبود وضعیت امنیتی کابل ایجاد شده است که با عملی شدن این پلان و همکاری مردم با نیروهای امنیتی، ناامنی در کابل کاهش پیدا می‌کند.

ارگان‌های امنیتی افغان یک قطعه مشترک نظامی را ایجاد کرده اند که در ترکیب این قطعه نیروهای پولیس، اردو و امنیت ملی حضور دارند که هدف از ایجاد این قطعه تامین امنیت کابل است.

صحرا کریمی رئیس افغان فلم در صفحه تویتر خود نوشته است: «فکر می‌کنم که اگر روزی مرا بی خبر در میان راه رفتن به دفتر یا برگشت به خانه کشتند به هر طریقی، قلب مادرم تکه تکه می‌شود.»

کابل‌نشیان با نگرانی از وضعیت امنیتی این شهر می‌گویند هیچ کس در کابل مصئون نیست. خدایار یکی از قربانیان دزدان مسلح در کابل دزدی شدن پول و تلفن همراه اش را این چنین بیان کرد: «من ساعت ۷ شب از دفتر به طرف اتاق در حرکت بودم که چند فرد مسلح سر راه من ایستادند و از من خواستند که تمام پول ها و تلفن همرایم را به آنها بدهم و هر کار آنها گفتند همان را انجام دادم.»

لطیف یعقوبی خبرنگار در کابل که قربانی دزدان مسلح شده است به دویچه وله گفت: «من در کارته سه کابل در جاده عمومی با یک دوست خود در حرکت بودم و دو نفر مسلح سوار بر موترسایکل کنار ما توقف کردند. دوست من فرار کرد و من را دزدان گیر کردند و تلفن همراهم را با سه هزار افغانی که در جیبم بود، گرفتند.»

به گفته یعقوبی بیکاری یکی از عوامل افزایش دزدی در کابل است. با شیوع ویروس کرونا و وضع قرنطین در این شهر بیشتر کارها تعطیل شد. هزاران افغان بیکار شدند و جرم و جنایت افزایش پیدا کرده است.

Kabul Stadt Afghanistan (DW/H. Sirat)

عکس از آرشیف: نمایی از شهر کابل پاتیخت افغانستان

اخیرا دو کارمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان توسط افراد مسلح در ناحیه ۱۲ کابل ترور شدند. روز گذشته هفت دزد مسلح  وارد یک مارکت در غرب کابل شدند و یک دوکان طلا فروشی را هدف قرار دادند و مالک این طلا فروشی را کشتند و یک دو نفر دیگر را زخمی کردند.

گل افروز ابتکار ماستر نظامی به دویچه وله گفت: ارگان‌های امنیتی افغان یک قطعه مشترک امنیتی برای بهبود امنیت کابل ایجاد کرده اند که انتظار می‌روند با حضور این قطعه امنیت در کابل بهتر شود.

او تاکید کرد که همکاری مردم با نیروهای امنیتی افغان بسیار کم است و تا زمانی که مردم با نیروهای امنیتی و مخصوصاً با پولیس در تامین امنیت شهر کابل همکاری نکنند، وضعیت امنیتی بهبود پیدا نمی‌کند.

به گفته‌ای ابتکار در ترکیب نیروهای امنیتی افغان افراد بی‌سواد حضور دارند که با مردم برخورد درست و مسلکی ندارند و حضور همین افراد سبب بی اعتمادی میان نیروهای امنیتی و مردم شده اند.

در کنار حملات انتحاری و انفجاری و ویروس کرونا؛ اکنون ناامنی بزرگترین نگرانی مردم است که همه روزه از شهروندان این کشور قربانی می‌گیرد.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/روایت-تلخ-باشندگان-کابل-از-رویدادهای-دزدی-و-سرقت-مسلحانه/a-54007957?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0