بازتاب نیوز

یوناما: در شش ماه گذشته بیش از ۸۰۰ غیرنظامی در افغانستان به گونه‌ی هدفمند کشته و یا زخمی شده‌اند

١٢ سرطان ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما می‌گوید، یافته‌های ابتدایی این نهاد نشان می‌دهد که در شش ماه نخست سال روان میلادی، بیش از ۸۰۰ غیرنظامی در حمله‌های هدفمند در افغانستان کشته شده و یا هم زخم برداشته‌اند. یوناما مسوولیت نیمی از این حمله‌ها را به طالبان نسبت داده است.

یوناما امروز پنج‌شنبه دوازدهم سرطان در اعلامیه‌یی گفته است که در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۸ مورد حمله بر رهبران مذهبی، ۱۳ مورد حمله بر کارکنان صحی، ۱۱ مورد حمله بر اعضای سیستم قضایی، ۶ مورد حمله بر فعالان جامعه‌ی مدنی، ۵ مورد حمله بر کارمندان نهادهای غیردولتی و سه مورد حمله بر خبرنگاران ثبت شده‌اند.

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان تاکید کرده است که حمله‌های که به گونه‌ی هدفمند غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند، نقض جدی قانون بین‌المللی بشردوستانه است و ممکن جنایت جنگی محسوب شود.

یوناما از حکومت افغانستان خواسته است که عاملان این گونه حمله‌های هدفمند را به پای میز عدالت بکشانند.

در بخشی از اعلامیه آمده است که در سه ماه نخست سال روان میلادی، شلیک‌های غیرمستقیم در جریان درگیری‌های زمینی در مناطقی که غیرنظامیان زندگی می‌کنند سبب ۲۵ درصد تلفات غیرنظامیان شده است.

دیبورا لیونز، نماینده‌ی ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان از تمام طرف‌های درگیر خواسته است که تلاش‌های شانرا برای حفاظت از غیرنظامیان بیشتر کنند و بخاطر مساعد ساختن وضعیت برای برگزاری گفتگوهای میان افغانان، جنگ را کاهش دهند.

خانم لیونز در ادامه گفته است که کار بزرگ و تصامیم شجاعانه‌ای برای رسیدن مردم افغانستان به گفتگوهای میان افغانان صورت گرفته است.

او گفته است: "من تمام طرف‌ها را ترغیب می‌نمایم تا با نشان دادن تعهد خود به صلح از طریق اقدامات فوری و مشخص برای محافظت از افراد ملکی و کاهش خشونت، پایه و اساس لازم برای گفتگوهای صلح را ایجاد نمایند."

از سوی هم، نماینده‌ی ویژه سازمان ملل در افغانستان تاکید کرده است است که تخریب‌کنندگانی وجود دارند که خواهان پایان‌یافتن جنگ نیستند، اما به گفته‌ی او، به آنان اجازه داده نخواهد شد تا موفق شوند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/42427-2020-07-02-05-51-01

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading