بازتاب نیوز

مک: سالانه ۷۰۰ هزار تُن سنگ تالک از ولسوالی شیرزاد ننگرهار به پاکستان قاچاق می‌شود

١٢ سرطان ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

گزارش تازه‌ی کمیته‌ی مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری یا "مک" نشان می‌دهد که سالانه هفت‌صد هزار تن سنگ تالک از ولسوالی شیرزاد ننگرهار به پاکستان قاچاق می‌شود.

در بخشی از گزارش مک آمده است که طلای امارات متحد عربی نیز در لاری‌های کالا، بدون محصول و به گونه‌ی قاچاق وارد کشور می‌شود.

اجمل شاکر، کارشناس ارشد کمیته‌ی مک می‌گوید که از بندرهای آقینه، حیرتان و اسلام قلعه نیز، دیگر سنگ‌های گرانبها مانند زمرد به بیرون قاچاق می‌شود.

اما شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید که تمامی کالاها پس از بررسی، داخل یا بیرون کشور می‌شود و در سه ماه پسین، هفده کیلوگرام طلای قاچاقی از فرودگاه کابل به دست آمده است.

دیدبان شفافیت افغانستان به این باور است که برای جلوگیری از استخراج غیر قانونی معدن‌ها، به یک نیروی ویژه و غیر سیاسی نیاز است.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که برای جلوگیری از قاچاق این سنگ‌ها، روند داوطلبی دو بلاک سنگ تالک تکمیل شده و پس از تایید کابینه، به شرکت قراردادی سپرده خواهد شد.

بسیاری محل‌های که در آن سنگ‌های گرانبها وجود دارد ناامن است و گروه‌های مسلح آن را به گونه‌ی غیرفنی استخراج و به پاکستان یا دیگر کشورها قاچاق می‌کنند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/42433-2020-07-02-15-00-03

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading