بازتاب نیوز

عبدالرشید دوستم سومین مارشال افغانستان شد

١٣ سرطان ١٣٩٩ روزنامه افغانستان

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با صدور فرمانی رسما رتبه نظامی مارشالی را به عبدالرشیم دوستم، از مهمترین رهبران ازبک‌تبار این کشور، اعطا کرد.
عنایت‌الله بابر فرهمند، از نزدیکان آقای دوستم در صفحه فیسبوکش با نشر کاپی فرمان اشرف غنی تایید کرده که این فرمان روز گذشته از نشانی دفتر ریاست جمهوری در اختیار آن‌ها قرار گرفته است. اما این فرمان تا کنون در صفحات رسمی ارگ ریاست جمهوری نشر نشده است.
این فرمان حدود سه هفته قبل صادر و توسط اشرف غنی امضا شده و در آن آمده: «به پاس خدمات ایشان در‌ حل بن‌بست‌های سیاسی و تامین ثبات در‌ کشور رتبه مارشالی را به عبدالرشید دوستم اعطا می‌کنم.» براساس توافقنامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله، اعطای درجه مارشالی به ژنرال عبدالرشیددوستم به عنوان سومین مارشال افغانستان بخشی از خواسته‌های تیم عبدالله بود.
در توافقنامه سیاسی آمده که ژنرال عبدالرشید دوستم با فرمان رئیس جمهوری به بلندترین رتبه نظامی مارشالی ارتقاء داده می‌شود و در عین زمان عضویت شورای عالی دولت و شورای امنیت ملی را خواهد داشت.
مارشال عالی‌ترین رتبه نظامی در افغانستان است و در طول تاریخ این کشور به جز از آقای دوستم، تا حالا دو چهره دیگر رتبه مارشالی داشته‌اند. مارشال شاه ولی خان، عموی محمد ظاهر، پادشاه پیشین افغانستان و مارشال محمد قسیم فهیم، معاون پیشین رئیس جمهوری که پس از کشته شدن احمدشاه مسعود، فرمانده نیروهای ائتلاف شمال شد.
در انتخابات سال ۲۰۱۴، آقای دوستم معاون اول محمد اشرف غنی شد. بعد از مطرح شدن اتهام سوء‌رفتار جنسی توسط احمد ایشچی، آقای دوستم بار دیگر خانه‌نشین و بعد به تبعید خودخواسته به ترکیه رفت و در تازه‌ترین انتخابات ریاست جمهوری به ائتلاف عبدالله عبدالله پیوست.
انتخاب ژنرال دوستم به معاون اول ریاست جمهوری آقای غنی در انتخابات ۲۰۱۴ با انتقاد نهادهای حقوق بشری مواجه شده بود. این بار نیز آقای غنی به خاطر اعطای رتبه مارشالی به او نگران واکنش‌های داخلی و خارجی بوده است.
یک منبع نزدیک به آقای دوستم به بی‌بی‌سی گفته بود ارگ تمام تلاشش را کرد تا مانع ذکر شدن شرط مارشال‌ شدن دوستم در توافقنامه شود.
به گفته این منبع، ارگ ریاست جمهوری از سفارت‌های خارجی از جمله سفارت آمریکا خواسته بود درباره مارشال‌ شدن دوستم واکنش نشان بدهند اما هیچ سفارتی به این خواست ارگ پاسخ مثبت نداده بود. به قول این منبع سفارت آمریکا گفته این موضوع را باید خودتان حل و فصل کنید.
عبدالرشید دوستم کیست؟
عبدالرشید دوستم، بنیانگذارحزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، از چهره‌های بحث برانگیز نظامی و سیاسی افغانستان و از مهمترین رهبران ازبک‌تبار این کشور به شمار می‌رود. او در سال‌های پایانی حکومت نجیب‌الله در اوایل ۱۹۹۲، تغییر جهت داد و به همکاری با مجاهدین رو آورد.
نیروهای به رهبری ژنرال دوستم که در اواسط ۱۹۹۰ میلادی بعد از پیروزی مجاهدین در کابل حضور داشتند، یکی از طرف‌های اصلی جنگ‌های خونین داخلی افغانستان به شمار می‌روند. او پیش از سقوط دولت مجاهدین به رهبری برهان الدین ربانی توسط طالبان علیه او نیز جنگید و حتی مدتی را نیز با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان متحد شد.ژنرال دوستم در اوج قدرت خود در ۱۹۹۷، در شمال افغانستان قسما یک اداره مستقل ساخته بود، تمامی امور این مناطق را کنترل می‌کرد و پول جداگانه چاپ کرده بود. در این سال‌ها بود که هوادارانش، به او لقب «دوستم پادشاه» داده بودند. بعد از سقوط طالبان، دوستم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴ به عنوان نامزد شرکت کرد، و با حدود ۹ درصد آرا در جایگاه چهارم قرار گرفت.حامد کرزی در دور نخست ریاست جمهوری، او را به عنوان فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح افغانستان تعیین کرد ولی این پست بعد از ادعای اکبربای، رئیس شورای ترک‌تباران افغانستان که گفت از سوی افراد دوستم ربوده شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته به حالت تعلیق درآمد.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=153218

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading