بازتاب نیوز

ایجاد کمیته مشترک برای گسترش تجارت میان افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان

١٤ سرطان ١٣٩٩ روزنامه اقتصادی وادصم

کابل، عشق آباد و باکو به هدف گسترش همکاری های تجاری و ترانزیت میان شان روی ایجاد کمیتهٔ مشترک توافق کردند. این کمیته با اشتراک وزرای ترانسپورت و دیگر مقامات این سه کشور ایجاد خواهد شد.

 این کمیتهٔ مشترک در راستای اتصال منطقه‌ای، انکشاف خط آهن، فایبر نوری و ترانسپورت فعالیت خواهد کرد و هر سه ماه گزارش خود راه در بارهٔ حل مشکلات و جلوگیری از احتمال بیروکراسی به روئسای جمهور این سه کشور ارائه خواهد کرد.

 در نشست ویدیویی که میان محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور، قربان علی بیردی محمد‌وف، رئیس جمهور ترکمنستان و الهام علی‌وف، رئیس جمهور آذربایجان روز پنجشنبه، ۱۲ سرطان برگزار شد، روی ایجاد کمیتهٔ مشترک کاری به منظور انکشاف همکاری های ترانزیتی، حمل و نقل و تجارت توافق صورت گرفت.

 در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که پیشنهاد ایجاد کمیته مشترک کاری به منظور انکشاف همکاری های ترانزیتی و تجارت توسط الهام علی‌وف رئیس جمهور آذربایجان صورت گرفت.

 رئیس جمهور محمد اشرف غنی در این نشست از پیشنهاد   الهام علی‌وف استقبال کرد و گفت که این کمیتهٔ مشترک در راستای اتصال منطقه‌ای، انکشاف خط آهن، فایبرنوری و ترانسپورت فعالیت خواهد کرد و هر سه ماه گزارش خود را در بارهٔ حل مشکلات و جلوگیری از بیروکراسی به رئیسان جمهور این سه کشور ارائه خواهد کرد.

 آقای غنی علاوه نمود که افغانستان معادن بزرگ آهن دارد و تاجران و سرمایه گذاران ترکمنستانی و آذربایجانی می‌توانند در این بخش و بخش های سنگ مرمر و زراعت سرمایه گذرای کنند.

 رئیس جمهور افغانستان در ادامه گفت؛ “افغانستان برای توسعه اقتصادی به ۴ تا ۶ هزار کیلومتر خط آهن ضرورت دارد و همکاران بین المللی برای همکاری در این بخش ابراز آمادگی کرده اند.”

 رئیس جمهور غنی در این نشست خواستار ایجاد تسهیلات گمرکی به تاجران افغان در ترکمنستان و آذربایجان شد.

لینک اصلی: https://dari.wadsam.com/eejad-committee-mushtarak-miyan-afghanistan-turkmenistan-and-azerbaijan-343/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اقتصادی وادصم

آخرین خبر ها:

Loading