بازتاب نیوز

شاه‌زمان میوندی: مالکان بلندمنزل‌ها تا پایان ماه عقرب سیستم مرکزگرمی‌شان را به گاز مایع تبدیل کنند

١٤ سرطان ١٣٩٩ روزنامه صبح کابل

شاه‌زمان میوندی، رییس اداره‌ی ملی حفاظت محیط زیست، از مالکان شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها، می‌خواهد تا به منظور کاهش آلودگی هوا در فصل زمستان سال جاری، تا آخر ماه عقرب، سیستم تسخین مرکز گرمی شان را از زغال‌سنگ، به گاز مایع تبدیل کنند.

آقای میوندی، روز شنبه (۱۴ سرطان)، در یک نشست مشترک با معاونان اداره‌های مواد نفتی و استندرد، تأکید کرد که در صورت عدم اصلاح و تغییر، بخش نظارت و تفتیش این اداره، به مرکز گرمی‌های شهرک‌ها و بلند‌منزل‌ها اجازه‌ی فعالیت نخواهد داد.

او با تأکید بر آن که نصب فلترهای تصفیه‌ی دود شهرک‌ها و بلند منزل‌ها که سال گذشته آغاز شده بود، ادامه دارد، افزود که در هر صورت، نصب فلتر تصفیه دود، نیاز جدی است.

آقای میوندی، ابراز امیدواری کرد که نمایندگان سکتور خصوصی و سرمایه‌گذاران، در راستای مهار منابع آلوده‌کننده‌ی محیط زیست، با نهادهای مسؤول همکاری کنند.

به گفته‌ی او، با تلاش اداره‌ی ملی حفاظت محیط زیست به منظور تنظیم سیستم سوخت اصناف به ویژه در فصل زمستان سال گذشته، ۹۷ درصد از سیستم تسخین ۶۹ سالن عروسی، ۸۳ درصد از سیستم تسخین ۷۹۱ رستورانت، ۹۸ درصد از سیستم تسخین ۱۴۶۱ خبازی و۱۰ درصد از سیستم تسخین ۳۷۷ سقابه در شهر کابل، گاز سوز شده اند.

در همین حال، عزت‌الله صدیقی، معاون مسلکی اداره‌ی ملی حفاظت محیط زیست، گفت، ذرات معلقی که از سوخت زغال سنگ هر خانواده در یک سال در شهر کابل به وجود می آید، ۷۸۵۰ تُن تخمین شده که در صورت استفاده‌ی خانواده‌ها از گاز مایع، این ذرات به ۷۵ تُن، در سال کاهش خواهد یافت.

از سویی هم، محمد زبیر، معاون اداره‌ی نفت و گاز، در این نشست گفت ذخایر گاز مایع این اداره، در حال حاضر پُر است و روند انتقالات گاز مایع از بنادر هرات، آقینه و حیرتان، همچنان ادامه دارد.

او تأکید کرد که در صورت تصمیم صاحبان شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها برای تغییر سیستم تسخین‌شان از زغال سنگ به گاز مایع، این اداره در هماهنگی با سکتور خصوصی، آمادگی تأمین گاز مایع آنان را دارد.

این در حالی است که همه‌ساله با فرا رسیدن فصل سرما، شهر کابل، به دلیل استفاده‌ی پایتخت‌نشینان از زغال سنگ، صدرنشین جدول شهرهای آلوده‌ی جهان می‌شود.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/afghanistan-shahzamanmaiwandi-gas/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading