بازتاب نیوز

گران هیواد: دولت افغانستان در هفته‌ی جاری میزبان سه نشست مهم منطقوی و جهانی در مورد صلح خواهد بود

١٤ سرطان ١٣٩٩ روزنامه صبح کابل

گران هیواد، سخن‌گوی وزارت خارجه، اعلام کرده است که در هفته‌ی جاری، دولت افغانستان میزبان سه نشست مهم منطقه‌ای، فرامنطقه‌ای و سه‌جانبه، در مورد ایجاد اجماع منطقه‌ای و جهانی در مورد پروسه‌ی صلح خواهد بود.

آقای هیواد، روز شنبه (۱۴ سرطان)، در یک پیام تصویری، گفته است که اولین نشست، در روز وشنبه هفته‌ی از طریق ویدیو کنفرانس میان کشورهای منطقه و همکاران و شرکای استراتژیک منطقه‌ای دولت افغانستان، برگزار خواهد شد.

به گفته‌ی او، این نشست، با سخنان رییس‌جمهور غنی آغاز و با رهبری محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه، ادامه خواهد یافت.

آقای هیواد، افزوده است که در روز سه‌شنبه نیز، نشست سه‌جانبه‌ای میان افغانستان، پاکستان و چین، به میزبانی دولت افغانستان برگزار خواهد شد که در آن، روی همکاری‌های امنیتی، اقتصادی و مذاکرات صلح بحث می‌شود.

او علاوه کرده است که در روز پنج‌شنبه‌ نیز، نشستی میان کشورهای فرامنطقه‌ای، به‌منظور ایجاد اجماع بین‌المللی در مورد مذاکرات بین‌الافغانی و پروسه‌ی صلح افغانستان، برگزار خواهد شد.

سخن‌گوی وزارت خارجه، تأکید می‌کند که این نشست‌ها، در راستای تقویت اجماع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برای پروسه‌ی صلح و مذاکرات بین‌الافغانی، موثر خواهد بود.

گفتنی است که این نشست‌ها، در حالی برگزار می‌شود که قرار است به زودی، گفت‌وگوهای مستقیم میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان، در دوحه، پایتخت قطر، برگزار شود.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/afghanistan-mfa-granhewad-summit-about-peace/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading