بازتاب نیوز

در هفته جاری سه نشست مهم درباره صلح افغانستان برگزار می‌شود

١٤ سرطان ١٣٩٩ خبرگزاری افق

وزارت خارجه اعلام کرد که در هفته‌ جاری سه نشست مهم منطقه‌ای، فرامنطقه‌ای و سه‌جانبه در مورد روند صلح افغانستان و مذاکرات بین‌الافغانی برگزار خواهد شد.

گران هیواد؛ سخنگوی وزارت خارجه، امروز (شنبه، ۱۴ سرطان) در یک پیام ویدیویی گفت که هدف از برگزاری این نشست‌ها، تقویت اجماع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در مورد روند صلح و مذاکرات بین‌الافغانی است.

به گفته او نشست نخست به روز دوشنبه هفته‌ جاری از طریق ویدیوکنفرانس میان کشورهای منطقه و همکاران و شرکای استراتژیک منطقه‌ای افغانستان برگزار می‌شود. گفته شده که در این نشست اشرف‌غنی؛ رییس‌ جمهوری نیز حضور خواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه افزود که سه‌شنبه هفته‌ جاری نیز یک نشست سه‌جانبه میان افغانستان، پاکستان و چین برگزار می‌شود و در آن پیرامون همکاری‌های امنیتی و اقتصادی بحث خواهد شد.

به گفته آقای هیواد سومین نشست روز پنج‌شنبه هفته جاری میان کشورهای فرامنطقه به‌ منظور ایجاد اجماع بین‌المللی پیرامون مذاکرات بین‌الافغانی و روند صلح افغانستان برگزار می‌شود. او می‌افزاید که در نشست مذکور، شرکای عمده‌ بین‌المللی افغانستان و کشورهایی که در جریان ۱۹ سال گذشته، افغانستان را در بعد امنیتی و اقتصادی حمایت کرده‌اند، شرکت خواهند کرد.

این در حالی است که قرار است در هفته جاری، طرح رهایی زندانیان طالبان نیز نهایی شود. به گفته مقام‌های حکومت با نهایی‌شدن این طرح، روند تبادل زندانیان تکمیل می‌شود و مذاکرات بین‌الافغانی نیز آغاز خواهد شد.

طبق توافق‌نامه امریکا و طالبان، پیش از آغاز مذاکرات بین الافغانی، باید ۵ هزار زندانی طالبان در برابر رهایی هزار زندانی دولت رها شوند. تاکنون نزدیک به ۴ هزار زندانی طالبان از بند حکومت رها شده‌ و همچنین بیش از ۷۰۰ زندانی دولتی از زندان‌های طالبان آزاد شده‌اند.

طالبان می‌گویند یک هفته پس از تکمیل‌شدن روند تبادل زندانیان آماده مذاکره با حکومت خواهند شد. اگرچه براساس توافق‌نامه قطر، اکنون باید مذاکرات بین‌الافغانی جریان می‌داشت؛ اما به دلیل تاخیر در روند تبادل زندانیان این مذاکرات هنوز کلید نخورد‌ه‌است.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/153552

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading