بازتاب نیوز

سه نشست منطقه‌ای و بین‌المللی درباره روند صلح به میزبانی افغانستان در هفته جاری برگزار می‌شود

١٤ سرطان ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: وزارت امور خارجه می‌گوید که سه نشست مهم منطقه‌ای، فرامنطقه‌ای و سه‌جانبه برای ایجاد اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی در پیوند به روند صلح و مذاکرات بین‌الافغانی به میزبانی دولت افغانستان در هفته‌ی  جاری برگزار می‌شود.

گران هیواد، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز شنبه، چهاردهم سرطان، گفت که این نشست‌ها پیش از شروع مذاکرات بین‌الافغانی به هدف ایجاد اجماع در سطح منطقه و بین‌المللی درباره روند صلح برگزار می‌شود و از «اهمیت خاص» برای این روند برخوردار است.

این نشست‌ها قرار است از طریق کنفرانس ویدویی برگزار شود.

گران هیواد در یک نوار تصویری که به رسانه‌ها فرستاده می‌گوید که نشست نخست برای روز دوشنبه هفته جاری برنامه‌ریزی شده است و در آن قرار است کشورهای منطقه، همکاران و شرکای استراتژیک منطقه‌ای افغانستان شرکت کنند. این نشست با سخنرانی محمداشرف غنی، رییس جمهور افتتاح خواهد شد.

نشست دوم به گفته گران هیواد، گفت‌وگوی استراتژیک بین افغانستان، چین و پاکستان است که روز سه‌شنبه برگزار خواهد شد.

گران هیواد گفت که این نشست روی همکاری‌های امنیتی، اقتصادی و مذاکرات صلح متمرکز خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه گفت که نشست سومی بین کشورهای فرامنطقه‌ای روز پنج‌شنبه برگزار می‌شود و این نشست نیز با سخنرانی رییس جمهور غنی افتتاح خواهد شد.

گران هیواد گفت که محور گفت‌وگوهای این نشست‌ها، ایجاد اجماع بین‌المللی پیرامون مذاکرات بین‌الافغانی و روند صلح افغانستان خواهد بود.

او این نشست‌ها را برای ایجاد اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی برای روند صلح افغانستان مهم عنوان کرد و افزود که اشتراک‌کننده‌گان آن کشورهایی‌اند که در جریان نزدیک به دو دهه با افغانستان در بخش امنیتی و اقتصادی کمک و همکاری کرده‌اند.

محمداشرف غنی، رییس جمهور، روز پنج‌شنبه، دوازدهم سرطان، در نشست مشترک با همتایان ترکمنستانی و اوزبیکستانی خود گفته بود که وزارت خارجه نشست‌هایی را با وزیران خارجه ۱۸ کشور منطقه و فرامنطقه برای ایجاد اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی پیرامون روند صلح افغانستان برگزار می‌کند.

تاکنون زمان مشخصی برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی اعلام نشده است. اما انتظار می‌رود که در جریان ماه جاری این مذاکرات به صورت رسمی شروع شود.

لینک اصلی: https://8am.af/three-regional-and-international-peace-talks-on-afghanistan-will-be-held-this-week/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading