بازتاب نیوز

سه نشست منطقه‌ای و جهانی در مورد صلح به میزبانی افغانستان در هفته جاری برگزار می‌شود

١٤ سرطان ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

وزارت خارجه‌ی کشور می‌گوید که افغانستان در هفته‌ی جاری میزبان سه نشست منطقه‌ای و جهانی در مورد صلح خواهد بود. به گفته‌ی این وزارت، هدف از برگزاری این نشست‌ها، ایجاد اجماع منطقه‌ای و جهانی در پیوند به روند کنونی گفتگوهای صلح است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه، امروز شنبه ۱۴ سرطان به رسانه‌ها گفت که این نشست‌ها با حضور شریکان راهبردی افغانستان، کشورهای منطقه و فرامنطقه برگزار خواهد شد.

آقای هیواد افزود که نشست نخست با کشورهای منطقه وهم‌کاران راهبردی افغانستان به روز دوشنبه، نشست دومی میان افغانستان، پاکستان و چین به روز سه‌شنبه و نشست سومی با کشورهای فرامنطقه‌ای به روز پنج‌شنبه برگزار خواهد شد.

به گفته‌ی او، هدف از برگزاری این نشست‌ها ایجاد اجماع منطقه‌ای و جهانی در پیوند به روند کنونی گفتگوهای صلح است.

هم‌زمان، راس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا در کابل گفته است، در صورتی‌که طالبان به تعهدهای‌شان عمل نکنند، امریکا افغانستان را ترک نخواهد کرد.

آقای ویلسن همچنان تاکید کرده که فضای بی‌اعتمادی و افزایش خشونت‌ها سبب تاخیر گفتگوهای میان افغانان شده است.

با این حال، منبع‌های نزدیک به طالبان به تلویزیون یک تایید می‌کنند که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان در دیدار با ملابردار، معاون سیاسی طالبان روی تعیین زمان آغاز گفتگوهای میان افغانان به توافق نرسیده اند.

از سوی هم، این احتمال وجود دارد که هیات سه تا پنج نفری گفتگوکننده‌ی حکومت افغانستان تا کمتر از ده روز دیگر به قطر برود و با نمایندگان طالبان گفتگوهای مقدماتی را انجام دهد.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/42443-2020-07-04-10-32-43

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading