بازتاب نیوز

ده‌ها تن از کارمندان گمرک در هرات دست به اعتصاب کاری زده اند

١٤ سرطان ١٣٩٩ رادیو اروپای آزاد

فعالیت گمرک هرات به‌دلیل اعتصاب کاری کارمندان و کمیشن‌کاران در واکنش به افزایش ناامنی‌ها در مسیر شاهراه هرات – اسلام قلعه متوقف شده است. کارمندان گمرک می‌گویند با انتقال گمرک از مرکز شهر هرات به مرز اسلام‌قلعه، افزون بر کاهش عواید، تهدیدات امنیتی و ماین‌گذاری در مسیر راه افزایش چشم‌گیری یافته است.

ده‌ها تن از کارمندان گمرک، کمیشن‌کاران و تاجران به‌خاطر افزایش ناامنی‌ها در مسیر شاهراه هرات – اسلام قلعه و تاسیسات گمرک در مرز اسلام‌قلعه دست به اعتصاب کاری زده اند.

هم اکنون فعالیت گمرک اسلام‌قلعه متوقف شده است.
احمد ضیا مدیر خدمات گمرک و لومیر قاضی زاده، کارمند گمرک هرات از افزایش اختطاف‌ها، کارگذاری ماین‌های کنار جاده‌ای و حملات افراد مسلح نگران هستند.

"ما تامین امنیت خود را می‌خواهیم و در همین طول یک سال ما تقریباً ۱۵ مورد اختطاف و شهید داریم و ما دیگر توان این ندارم که به این شاهراه برویم و بیایم، تا که تامین امنیت ما نشود."

"امنیت وجود ندارد و خود من روز پنج شنبه از طرف گمرک حرکت کردم و به طرف هرات می‌آمدم و به داخل قدوس آباد بالای من رگبار شد و موتر من حاضر هست و نفری که خودی من بود هم زخمی شد و فعلاً موجود است و فعلاً تامین امنیت نداریم."

مصطفی حکیمی، سرپرست گمرک هرات و مدیر بررسی این اداره افزایش تهدیدات امنیتی را یکی از دلایل فرار عواید می‌داند.

او از کاهش عواید گمرک در مرز اسلام قلعه خبر می دهد، اما آماری در مورد میزان کسر عواید ارائه نمی‌کند.

"زمانی که تهدیدات امنیتی کم بشود و ما با خاطر جمع بتوانیم کار کنیم و زمانی که همکار به داخل شعبه و این مسائل شود، نمی‌تواند که عواید ملی را جمع آوری کند و ما فقط تامین امنیت می‌خواهیم."

اوایل سال گذشته گمرک اسلام قلعه از مرکز شهر هرات به گونه آزمایشی به هدف افزایش عواید به مرز اسلام قلعه منتقل شد. جهان زیب و نواب‌خان، دو تن از تاجران می‌گویند که با انتقال گمرک، مشکلات عمده در تاسیسات گمرک وجود دارد.

این تاجران خواستار انتقال مجدد گمرک به شهر هرات شده اند.

"در مرز اسلام قلعه تاجر تهدید می‌شود و مامور تهدید می‌شود، امنیت نیست و ناامنی است تاسیسات نیست در گمرک اسلام قلعه و چیزی که سهولت‌‍‌ها بود در گمرک هرات بود و در اسلام قلعه نیست."

"ما به حیث تاجر و به حیث کمیشن‌کار و نه به اسلام قلعه رفته می‌توانیم و نه رفت و آمد کرده می‌توانیم و از حکومت خواهش ما این هست که دوباره گمرک از اسلام قلعه به هرات بیاید."

بارها اداره محلی هرات بر مبارزه جدی در گمرک و تامین امنیت در شاهراه‌ها تاکید کرده است.

سید وحید قتالی والی هرات اطمینان می‌دهد که با فساد در گمرک هرات در تمام رده ها برخورد جدی خواهد شد.

آقای قتالی گفت: "حلقه فساد مشخص است و خلق آنها تنگ شده و دست در ناامنی دارد و مافیا پیرامون گمرک است و تنها این نیست که چهار تا کارمند باشد. مافیا در مسیر هست و مافیا در داخل و بیرون هرات است و مافیا را مهار کرده می‌رویم و این‌ها را پرس کردیم و یک مقدار آنها را زور داده. این‌ها شاید شبکه‌های آنها بسیار گسترده باشد و من در آخرین لحظه ایستاده هستم و فساد هم از داخل همین‌ها هم بیرون می‌کشم."

یک قسمت زیادی از عواید حکومت افغانستان از گمرک هرات تامین می‌شود، اما نگرانی های جدی مبنی بر حیف و میل عواید حکومتی در این گمرک وجود دارد.

شورای ولایتی هرات در ماه جوزای سال جاری اعلام کرد که روزانه حدود ۷۰ میلیون افغانی عواید گمرک به جیب افراد زورمند می‌رود.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30706000.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading