بازتاب نیوز

چالشی دیگر برای بیماران کرونایی؛ آلوده‌گی هوا پس از رفع قرنطین افزایش یافته است

١٤ سرطان ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

با شکسته شدن قرنطین در شهر کابل، آلوده‌گی هوا از میزان استندردش به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. اداره ملی حفاظت محیط زیست می‌گوید که میزان آلوده‌گی هوا در جریان روزهای قرنطین کاهش یافته بود، اما با شروع ماه جوزا و شکسته شدن قرنطین، در شهر کابل افزایش یافته است. این نهاد هشدار می‌دهد که آلوده‌گی هوا با ویروس کرونا رابطه مستقم دارد و در صورتی که آلوده‌گی هوا به همین قسم ادامه پیدا کند، میزان مرگ‌ومیر شهروندان ناشی از ویروس کرونا و آلوده‌گی هوا افزایش پیدا خواهد کرد. اداره ملی محافظت محیط زیست برای پیش‌گیری از آلوده‌گی بیش‌تر هوا به باشنده‌گان کابل توصیه کرد که از منابع آلوده‌‌کننده هوا کم‌تر استفاده کنند. هم‌چنان این اداره به منابع آلوده‌‌کننده هوا تا ماه «عقرب» سال جاری مهلت تعیین کرد تا سیستم‌های سوخت‌شان را از زغال‌سنگ به گاز و نفت تبدیل کنند تا هوای شهر در فصل سرما آلوده نشود.

عزت‌الله صدیقی، معین مسلکی اداره ملی حفاظت محیط زیست، روز شنبه، چهاردهم سرطان، در یک نشست خبری در کابل گفت که میزان آلوده‌گی هوا تا دهم ماه جوزای سال جاری به شکل بی‌سابقه پاک و خوب شده بود، اما با شکسته شدن قرنطین و تردد وسایط نقلیه، میزان آلوده‌گی هوا در شهر کابل افزایش پیدا کرد و از حد استندرد آن به شکل بی‌سابقه بالا رفته است. وی افزود، در صورتی که وضعیت به همین قسم ادامه پیدا کند و شهروندان نسبت به محیط زیست بی‌توجهی کنند، میزان آلوده‌گی هوا در فصل سرما چهارچند افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر معین مسلکی اداره ملی حفاظت محیط زیست تصریح کرد که آلوده‌گی هوا و ویروس کرونا رابطه مستقم دارد. به بیان او افرادی که در معرض آلوده‌گی هوا قرار دارند و بیش‌تر از ناحیه آلوده‌گی هوا صدمه می‌بینند، در برابر ویروس کرونا مقاومت نمی‌توانند و این سبب افزایش میزان مرگ در نزد آن‌ها می‌شود.

بدین ملحوظ، آقای صدیقی خاطرنشان کرد که اداره ملی حفاظت محیط زیست برای کاهش آلوده‌گی هوا اقدامات پیش‌گیرانه‌ای را وضع کرده است. او گفت که این اداره تصمیم گرفته تا سیستم سوخت تمامی منابع آلوده‌‌کننده‌‌ی هوا در شهر کابل را تبدیل کند. وی افزود که تاه ماه عقرب سال جاری به مالکان اصناف، بلند‌منزل‌ها، شهرک‌ها و نانوایی‌ها مهلت تعیین شده تا سیستم‌های سوخت‌شان را از زغال‌سنگ به گاز و نفت تبدیل کنند. معین مسلکی اداره ملی حفاظت از محیط زیست تصریح کرد که استفاده از گاز و نفت به جای زغال‌سنگ به مراتب بهتر و اقتصادی‌تر است. او گفت: «ذرات معلقی که از سوخت زغال‌سنگ خانواده‌ها در یک سال در شهر کابل به وجود می‌آید، ۷ هزار و ۸۵۰ تُن تخمین شده است. در صورت استفاده خانواده‌ها از گاز مایع، این ذرات به ۷۵ تُن در سال کاهش خواهد یافت.»

شاه‌زمان میوندی، رییس اداره ملی حفاظت محیط زیست، نیز بیان داشت که در سال‌های اخیر آلوده‌گی هوا به یک معضل جدی برای کشور تبدیل شده است. او بیان داشت، هرچند در سه ماه اول سال جاری میزان آلوده‌گی هوا کاهش یافته بود، اما ممکن است در فصل سرمای پیش‌رو بار دیگر به شکل بی‌سابقه افزایش پیدا کند. از این رو وی بیان داشت که برای کاهش آلوده‌گی هوا در فصل پیش‌رو، مالکان اصناف، بلند‌منزل‌ها و شهرک‌ها باید سیستم سوخت و مرکز‌گرمی‌شان را از زغال‌سنگ به گاز و نفت تبدیل کنند. او هشدار داد که در صورت عدم اصلاح و تغییر سیستم مرکز‌گرمی شهرک‌ها و بلند‌منزل‌ها، بخش نظارت و تفتیش این اداره اجازه فعالیت به مرکز‌گرمی‌های شهرک‌ها و بلند‌منزل‌ها را نخواهد داد.

در کنار این وی خاطرنشان کرد که نصب تصفیه‌کننده دود که سال گذشته در شهر کابل آغاز شده بود، اکنون نیز جریان دارد. او گفت که با تلاش اداره ملی حفاظت محیط زیست، سیستم سوخت ۹۷ درصد از ۶۹ هوتل عروسی، ۸۳ درصد از سیستم تسخین ۷۹۱ رستورانت، ۹۸ درصد از سیستم ۱۴۶۱ نانوایی و ۱۰ درصد از سیستم تسخین ۳۷۷ سقابه در شهر کابل به گازی تبدیل شده‌اند. او گفت که روند تغییر و اصلاح سیستم سوخت شهرک‌ها و بلند‌منزل‌ها را ادامه می‌دهند. به گفته وی در سال جاری باشنده‌گان کابل با دو مشکل ویروس کرونا و آلوده‌گی هوا مواجه‌اند. وی افزود که ممکن از در فصل سرما موج دوم ویروس کرونا از راه برسد و در صورتی که آلوده‌گی هوا بیش‌ از اندازه زیاد شود، افراد حساس نمی‌توانند در مقابل این دو دشمن کشنده مبارزه کنند. از این رو وی از شهروندان کشور به ویژه باشنده‌گان کابل خواست که از منابع آلوده‌‌کننده هوا استفاده نکنند و به جای آن از انرژی پاک مانند برق و گاز استفاده کنند.

در همین حال اداره نفت و گاز و اداره ملی نورم و استندرد، آماده‌گی‌شان را برای همکاری با اداره ملی حفاظت محیط زیست اعلام کردند. محمدزبیر، معاون اداره نفت و گاز، گفت این اداره ذخایرش را از گاز و نفت پُر ساخته و در حال حاضر روند انتقال گاز مایع از بنادر هرات، آقینه و حیرتان جریان دارد. او افزود که در صورت تغییر سیستم سوخت شهرک‌ها، بلند‌منزل‌ها و اصناف، این اداره آماده است تا در هم‌آهنگی با سکتور خصوصی، گاز مورد نیاز را تأمین کند.

خواجه‌جاوید صدیقی، معین مسلکی اداره نورم و استندرد، هم بیان داشت که هم‌آهنگی لازم میان اداره استندرد و اداره ملی حفاظت محیط زیست وجود دارد. او گفت که این اداره در بخش نظارت و کنترل مواد سوخت عراده‌جات، کنترل تانک‌های تیل و بازار مواد نفتی، اداره ملی حفاظت محیط زیست را همکاری می‌کند. او گفت که پیش از شیوع ویروس کرونا از۳۶۰ تانک تیل در کابل نمونه گرفته شده بود، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و قرنطین شدن شهر کابل، این روند متوقف شد. وی افزود که اکنون این روند از سر گرفته می‌شود و تا اخیر ماه عقرب تمام تانک‌ها بررسی و نظارت خواهند شد.

آلوده‌گی هوا در سال گذشته یک معضل جدی را برای پایتخت‌نشینان خلق کرده بود. میزان آلوده‌گی هوا به حدی افزایش پیدا کرده بود که رییس جمهور محمداشرف غنی آن را کُشنده توصیف کرده بود و برای کاهش و جلوگیری از آن یک کمیسیون را شکل داد. هرچند تلاش‌های زیاد صورت گرفت، اما کارساز نبود. با شیوع ویروس کرونا و متوقف شدن تردد وسایط نقلیه و تعطیل شدن اصناف، کابل جان تازه‌ای به خود گرفت و هوایش به طور نسبی پاک شد. اکنون دیده شود که با این اقدامات اداره ملی حفاظت محیط زیست چه‌قدر از میزان آلوده‌گی هوا در شهر کابل کاهش خواهد داد.

لینک اصلی: https://8am.af/another-challenge-for-coronary-artery-disease-patients-air-pollution-has-increased-since-quarantine-was-lifted/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading