بازتاب نیوز

کار ساخت بند «شاه و عروس» در ولسوالی شکردره از سر گرفته شد

١٤ سرطان ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: اداره ملی تنظیم امور آب اعلام کرد که کار ساخت بند «شاه و عروس» در ولسوالی شکردره‌ی کابل از سر گرفته شده است.

طبق اعلام این اداره، کار ساخت این بند از مدت‌ها به این سو به دلیل موجودیت مشکلات حقوقی، فنی، دیزاین، استملاک و عدم حضور کارمندان و متخصصان به علت شیوع ویروس کرونا، متوقف شده بود.

خان‌محمد تکل، رییس عمومی اداره ملی تنظیم امور آب، با والی کابل و رییس عمومی شرکت آب‌رسانی و کانالیزاسیون شهری افغانستان، از جریان کار ساخت این بند بازدید کرده‌اند.

طبق اعلام اداره ملی تنظیم امور آب، ۸۸ درصد کار بند شاه و عروس تکمیل شده است و انتظار می‌رود که تا پایان سال جاری کار ساخت این بند تکمیل شود.

اداره ملی تنظیم امور آب گفته است که با تکمیل شدن کار ساخت بند شاه و عروس، ۱.۲ میگاوات برق و پنج میلیون متر مکعب آب آشامیدنی از این بند تأمین خواهد شد. این بند ظرفیت تنظیم ۳۰ میلیون متر مکعب آب را در سال دارد.

این اداره گفته است که با ساخت این بند سیلاب‌های موسمی نیز کنترل می‌شود و سه هزار و ۵۰۰ جریب زمین زراعتی نیز آب‌یاری خواهد شد.

از قرارداد ساخت بند شاه و عروس با یک شرکت ایرانی حدود ۱۰ سال می‌گذرد. حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کار عملی این بند را در اوایل سال ۱۳۹۱ افتتاح کرد. قرار بود این بند در ظرف کم‌تر از چهار سال ساخته شود.

آن‌چنانی‌که اداره ملی تنظیم امور آب گفته است، تنها حدود ۸۸ درصد کارهای ساخت این بند پیش‌رفته است.

لینک اصلی: https://8am.af/the-construction-of-the-king-and-bride-ward-in-shakardara-district-has-resumed/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading