بازتاب نیوز

برپایی خیمه تحصن؛ مشارکت سیاسی حق حوزه غرب است

١٤ سرطان ١٣٩٩ صدای افغان - آوا

برپایی خیمه تحصن؛ مشارکت سیاسی حق حوزه غرب است
خبرگزاری صدای افغان(آوا) - کابل: وکلا و شهروندان ولایت‌های هرات، فراه، نیمروز، بادغیس و غور تاکید دارند که مشارکت سیاسی و حضور کدرهای حوزه غرب کشور در مسائل ملی و سیاسی حق مسلم آنان می‌باشد.
 
همایون شهیدزاده، نماینده فراه به خبرنگار آوا گفت که مردم حوزه غرب کشور از تعصب، بی‌عدالتی و ظلم حکومت مرکزی به ستوه آمده و مجبور به برپایی خیمه تحصن شده‌اند.
 
شهیدزاده اضافه کرد که هرچند بیش‌ترین عواید ملی از غرب کشور به خزانه دولت واریز می‌شود؛ اما مردم این حوزه تمدنی هیچ جایگاهی در معادلات سیاسی، کابینه و تقسیمات قدرت سیاسی ندارند.
 
بر بنیاد گفته‌های وی؛ حکومت تمام تقسیمات را محدود به چند ولایت کرده و با کدرهای سایر ولایات به صورت تبعیض‌آمیز برخورد می‌کند.
 
سیمین بارکزی، نماینده هرات در مجلس نیز به خبرنگار آوا گفت که رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی مصالحه ملی هنگام پیکارهای انتخاباتی به هرات تشریف آورده و به مردم زون غرب تعهداتی مبنی بر سهم‌دهی به آنان در کابینه داده بودند.
 
اما بارکزی اضافه کرد، اکنون معلوم می‌شود که زون غرب کشور نادیده گرفته شده و هیچ سهمی در کابینه جدید و سایر پُست‌های بلند دولتی برای آنان در نظر گرفته نشده است.
 
این نماینده هرات تاکید کرد که مردم حوزه غرب حق خود را با زور از سردمداران حکومت خواهند گرفت و نمی‌گذارند تا کادرهای آنان در معرض بی‌توجهی قرار گیرند.
 
فریده بیگزاد، نماینده مردم بادغیس در مجلس نیز به خبرنگار آوا گفت که آنان دیگر نمی‌گذارند تا کادرها و جوان‌های تحصیل کرده ولایت‌های بادغیس، غور، هرات، فراه و نیمروز در محرومیت حقوق اساسی‌شان قرار گیرند.
 
بیگزاد با بیان ‌این‌که مردم حوزه غرب حق خود را می‌گیرند، تاکید کرد که رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی مصالحه با سهم‌دهی به کادرهای این حوزه، آنان را در تصمیم‌گیری‌های ملی سهیم سازند.
 
نصیر فراهی، نماینده فراه در مجلس نیز به خبرنگار آوا گفت که هرچند مردم حوزه غرب کشور در دو دهه گذشته بیشترین قربانی را داده‌اند؛ اما همواره مورد بی‌مهری و کم‌لطفی حکومت مرکزی واقع شده‌اند.
 
وی اضافه کرد که حوزه غرب افغانستان نزدیک به نیمی از جغرافیایی کشور را در بر می‌گیرد و حداقل باید 35 درصد در قدرت سیاسی سهم داشته‌باشند؛ درحالی که این سهم به کمتر از 10 درصد نمی‌رسد.
 
او همچنین به عواید این حوزه اشاره کرد و گفت که حوزه غرب کشور بودجه نیمی از افغانستان را از عواید خود تامین می‌کند.
 
در همین حال آصف فولاد، یکی از تحصن‌کنندگان به خبرنگار آوا گفت که عدم توجه زمامداران و دولت مردان به حقوق اساسی مردم حوزه غرب و سهم ندادن کادرهای تحصیل یافته این حوزه در بدنه حکومت و بست‌های کلیدی، موجب شده تا آنان شعار عدالت خواهی بلند کرده و در زیر سقف این خیمه تحصن حضور به هم برسانند.
 
فولاد خاطرنشان کرد که شهروندان حوزه غرب کشور در قدم نخست به گونه مسالمت‌آمیز دادخواهی کرده و خواستار حقوق خویش می‌باشند؛ اما در صورت ادامه بی‌توجهی حکومت به خواسته‌‌های‌شان؛ آنان به اقدامات دیگری از جمله مسدود ساختن شاهراه کابل - هرات خواهند پرداخت.
 
بر بنیاد گفته‌های فولاد؛ کارد بی‌مهری حکومت به استخوان آنان رسیده و دیگر تحمل بی‌مهری‌ها و محرومیت‌ها را ندارند.
 
شهروندان حوزه غرب کشور در حالی به برپایی خیمه تحصن می‌پردازند که با وجود سپری شدن بیش از چهار ماه از آغاز حکومت جدید، تاکنون هیچ یکی از نامزد وزیران جدید برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی نشده است.
 
اما تاکنون نامزد وزرای مالیه، صحت‌عامه، شهرسازی، اطلاعات و فرهنگ، امور زنان، معارف و همچنین سرپرست بانک مرکزی از سوی رئیس جمهوری معرفی شده‌ و قرار است به زودی برای رای اعتماد به مجلس فرستاده شوند.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/report/213702/برپایی-خیمه-تحصن-مشارکت-سیاسی-حق-حوزه-غرب

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading