بازتاب نیوز

بخش آبگردان بند شاه و عروس تا پایان سال جاری تکمیل خواهد شد

١٤ سرطان ١٣٩٩ صدای افغان - آوا

بخش آبگردان بند شاه و عروس تا پایان سال جاری تکمیل خواهد شد
مسئولان در اداره ملی تنظیم امور آب می گویند که بخش آبگردان بند شاه و عروس تا آخر سال جاری تکمیل خواهد شد. گفته شده که کار ساختمان این بند تا کنون 88 درصد پیشرفت داشته است.
 
خبرگزاری صدای افغان(آوا)-کابل: خان‌محمد تکل، رییس عمومی ادارۀ ملی تنظیم امور آب در بازدید از بند شاه و عروس کابل گفت که بخش آبگردان این بند تا آخر امسال تکمیل خواهد شد. او تعهد سپرد که برای تسریع پروژه، کارمندان در دو شیفت کاری تقسیم خواهند شد.
 
رییس عمومی اداره ملی تنظیم امور آب ضمن یادآوری از اهمیت پروژه به تسریع روند کار آن تاکید نموده و وعده سپرد تا هرگونه مشکلات که در آینده به وجود آید توسط اداره ملی تنظیم امور آب به زود ترین وقت حل گردد.
 
طبق اعلام این اداره، کار ساخت این بند از مدت‌ها به این سو به دلیل موجودیت مشکلات حقوقی، فنی، دیزاین، استملاک و عدم حضور کارمندان و متخصصان به علت شیوع ویروس کرونا، متوقف شده بود.
 
اداره ملی تنظیم امور آب گفته است که با تکمیل شدن کار ساخت بند شاه و عروس، ۱.۲ میگاوات برق و پنج میلیون متر مکعب آب آشامیدنی از این بند تأمین خواهد شد. این بند ظرفیت تنظیم ۳۰ میلیون متر مکعب آب را در سال دارد.
 
این اداره گفته است که با ساخت این بند سیلاب‌های موسمی نیز کنترل می‌شود و سه هزار و ۵۰۰ جریب زمین زراعتی نیز آب‌یاری خواهد شد.
 
والی کابل نیز در پیوند به مشکلات تصفیه و استملاک زمین‌های اطراف این بند، گفته است که به زودترین فرصت، برای کسانی که زمین‌ها و یا خانه‌های‌شان مدغم به این بند شدند، پول نقد و یا بدیل زمین و خانۀشان پرداخت خواهد شد.
 
از قرارداد ساخت بند شاه و عروس با یک شرکت ایرانی حدود ۱۰ سال می‌گذرد. حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کار عملی این بند را در اوایل سال ۱۳۹۱ افتتاح کرد. قرار بود این بند در ظرف کم‌تر از چهار سال ساخته شود.

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/213711/بخش-آبگردان-بند-شاه-عروس-پایان-سال-جاری-تکمیل-خواهد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading