بازتاب نیوز

اردوی آلمان سگ‌های ردیاب را برای تشخیص کرونا آموزش می‌دهد

١٦ سرطان ١٣٩٩ دويچه وله

دونی بر طبق دستور شروع به دویدن می کند. این سگ از نژاد شپرد بلجیمی همه چیز را بو می کند. او در این تمرین هر بار که بویی را ردیابی می‌کند، یک توپ زرد به عنوان پاداش دریافت می کند. به این طریق اردوی آلمان در تنها مکان آموزش سگ های ردیاب در این کشور که در منطقه اولمن موقعیت دارد، این سگ ها را آموزش می دهد.

دونی یکی از اشتراک کنندگان یک پروژه تحقیقاتی اردوی فدرال آلمان است که در همکاری با دانشگاه وترنری هانوفر (TiHo) راه اندازی شده است. این تحقیق می خواهد مشخص کند که آیا سگ های خدماتی اردوی آلمان می توانند یک فرد مبتلا به ویروس کرونا را با بوی کردن نمونه آب بزاق دهان تشخیص دهند.

سگ های ردیاب نه تنها می توانند مواد منفجره یا مواد مخدر را از طریق بو کردن تشخیص دهند، بلکه می توانند قند خون پایین افراد دیابتی و انواع مختلف سرطان را در جریان نفس کشیدن یک بیمار بو بکشند و تشخیص دهند.

حالا توانایی این سگ ها در تشخیص بیماری کرونا مورد آزمایش قرار می گیرد. مفکوره این است که سگ ها احتمالاً اجزای خاص در بوی بزاق یک فرد آلوده به کرونا را که در افراد سالم وجود ندارد، حس کرده و تشخیص خواهند داد.

دونی سه ساله یکی از ده سگ اردوی آلمان است که قرار است ردیابی و شناسایی افراد آلوده به کرونا را فرا بگیرند. چنانچه مکتب سگ های خدماتی اعلام کرده است، در این پروژه سگ هایی از نژادهای شپرد، اسپانیل و رتریور شامل اند. این سگ ها مهارت های زیادی دارند. به طور مثال دونی قبلاً برای نگهبانی و کشف مواد منفجره آموزش دیده است.

این مکتب سگ های خدماتی که در وسط یک جنگل موقعیت دارد، می گوید که محققان در مسیر خوبی برای پیشبرد موفقانه این پروژه قرار دارند. در ظرف چند هفته آینده احتمالا نتایج قابل اعتمادی به دست آید.

BG Militärhunde | Diensthundeführer der Bundeswehr (picture-alliance/dpa/U. Baumgarten)

به همین گونه در دیگر کشورها مانند ایالات متحده امریکا، فنلند و بریتانیا نیز سگ ها آموزش داده می شوند که یک فرد آلوده به ویروس سارس کو وی ۲ را شناسایی کنند. در کنار آب بزاق دهان همچنان آزمایش هایی با ادرار و عرق نیز انجام می شود که بخشی از آنها نتایج دلگرم کننده ای در پی داشته اند.

تا کنون سگ های اردوی آلمان آب بزاق دهان افراد آلوده را بوی می کردند که در آن ها ویروس کرونا از نظر کیمایی بی خطر ساخته شده بود. بعد از انجام موفقیت آمیز این بخش، مرحله دومی شروع می شود. در مرحله دومی آزمایش می شود که آیا این سگ ها ویروس کرونای فعال در بزاق دهان را تشخیص داده می توانند یا خیر. پاولا جندرنی، دانشجوی دکتورای دانشگاه وترنری هانوفر (TiHo)  تاکید می کند: «این مرحله باید شرایط متفاوتی انجام شود تا کسی از طریق این تست های شدیداً سرایت کننده، به ویروس کرونا آلوده نشود.»

او گفته است تا وقتی که سگ های اردوی آلمان بتوانند به عنوان سگ های ردیاب کرونا آماده عملیات شوند، یک راه طولانی در پیش رو است. به گفته مکتب سگ های خدماتی، بعد از آن «بحث در این مورد ضروری خواهد بود که این سگ ها در چه بخش های ملکی و نظامی باید توظیف شوند.»

از چند دهه به این سو سگ ها وظایف دیگری در اردوی آلمان انجام داده اند. نیروهای امنیتی از آنها برای نگهبانی و ردیابی مواد منفجره، مواد مخدر و ماین استفاده می کنند. همچنان در خارج از آلمان به طور مثال در افغانستان و مالی نیز از این سگ ها استفاده می شود.

طبق گفته دانیل رموس از مکتب سگ های خدماتی، اردوی آلمان حدود ۳۰۰ سگ ردیاب در سراسر جهان دارد. این سگ ها می توانند دستور بگیرند و مطابق آن عمل کنند.

 (Pa/af(dpa

 • USA größter Hund der Welt Dogge George Flash-Galerie (picture alliance / dpa)
  تصویر: ۱۰ نژاد محبوب سگ در آلمان دان بزرگ

  نه، دنمارکی نه، این غول های مهربان اصلا آلمانی هستند. در قرن ۱۷ میلادی شکارچیان سلطنتی در آلمان را حتی سگ هایی بزرگتر از این همراهی می کردند. دان های بزرگ، غول آساترین سگ های دنیا هستند. این تصویر بزرگترین سگ دنیا را در سال ۲۰۱۰ نشان می دهد. آلمانی ها امروز این سگ ها را "دویچه داگ" می نامند که مرجع زبانی اش به اجداد بریتانیایی این سگ ها در قرن ۱۶ بر می گردد.

 • American Eskimo dog (Imago/Danita Delimont)
  تصویر: ۱۰ نژاد محبوب سگ در آلمان سگ اسکیموی امریکایی

  این سگ پس از جنگ جهانی دوم، ناگهان "امریکایی" شد، − زمانی که امریکا تمامی منابع اصلیت آلمانی این سگ را حذف کرد. این سگ ملی آلمان دلقک مشهور سیرک های امریکا شد. کلوپ سگ ها در امریکا این نژاد را منحصر به فرد می دانند، اما فدراسیون بین المللی شناخت شناسی در بلجیم مخالف این نظر است. آنها می گویند این سگ همان چیزی می ماند که همیشه بوده است: یک «اشپیتز آلمانی».

 • Boxer (picture-alliance/dpa)
  تصویر: ۱۰ نژاد محبوب سگ در آلمان سگ بوکسر

  در قرن ۱۸ سه مرد در شهر مونشن آلمان یک سگ بولداگ را با یک نژاد ناشناخته جفت گیری کرده و برای چند نسل آنها را پرورش دادند. نتیجه اش سگی شد که با چهره خاصش در دنیای سگ ها شناخته شده است. سگی که دستورالعمل نگهداری اش در سال ۱۹۰۲ توسط آلمانی ها نوشته شده است. ریشه نام این سگ که "بوکسر" می باشد، بازهم یک راز باقی می ماند.

 • Dachshund (picture-alliance/dpa/T. Nearmy)
  تصویر: ۱۰ نژاد محبوب سگ در آلمان داچسهوند

  "داچس" به معنی دوره گرد است. این سگ ها به عنوان شکارچی استفاده می شدند. حتی امروزه هم این سگ ها اغلب توسط انگلیسی زبان ها "سگ برنده" خوانده می شوند. در سال ۲۰۰۸ یک تحقیق نشان داد که ۲۰ درصد از داچسهوندهای اهلی بیگانه ها را گزیده اند. ویلهلم دوم امپراطور آلمان هم یکی از این سگ ها داشت و وقتی برای ملاقات با فرانتس فردیناند امپراطور اتریشی رفته بود، سگش حمله کرد و طاووس طلایی سلطنتی را کشت.

 • Small Munsterlander (Eva-Maria Krämer)
  تصویر: ۱۰ نژاد محبوب سگ در آلمان مونسترلندر کوچک و بزرگ

  مونسترلندر کوچک (عکس). ادموند لوئنس آلمانی باعث شد که این نژاد سگ از سال ۱۹۰۲ به این سو بتواند ادامه حیات بدهد. وی نژاد این سگ را نادیده گرفت و به قابلیت دقیق شکار و پوست زیبایش توجه کرد. این سگ کوچکترین نوع سگ های پوینتر و سیتر هستند، اما به طور گیچ کننده ای ربطی به مونسترلندرهای بزرگ ندارند. نوع کوچک این سگ به دشواری تعلیم می یابد، چراکه استندردهای پرورش آن ها کمتر شناخته شده و در دسترس هستند.

 • Weimaraner (picture-alliance/Mary Evans Picture Library)
  تصویر: ۱۰ نژاد محبوب سگ در آلمان وایماراندر

  با پوست نقره ای شان چشم را خیره می کنند و از نظر علمی بسیار به انسان محبت دارند. هیچ چیز این سگ ها نیست که دوست داشتنی نباشد. آنها اولین سگ های وایمار بودند، شهر شاعران و متفکران. این سگ های دفاعی بسیار خانواده دوست و کمیاب هستند. این سگ ها به امید اینکه برای امپراطوری آلمان منحصر بمانند، به طور گسترده ای عقیم ساخته شدند، اما چنین نشد و حتی به خارج از آلمان نیز منتقل گردیدند.

 • Doberman Pinscher (Imago/alimdi)
  تصویر: ۱۰ نژاد محبوب سگ در آلمان دوبرمن پینشر

  در فاصله نصف روز پیاده از شهر وایمار، در شهرک آپولدا یک کارمند سارنوالی به نام لوئیس دوبرمن یک مشکل داشت. در قرن ۱۸ او افسر جمع آوری مالیات بود و در جریان ماموریت شبانه به شدت نیاز به حفاظت داشت. خوشبختانه او از یک حیوان محلی سرپرستی کرد تا کمکش کند. او از طریق پیوند وایماران با سگ های پینشر و پوینتر، سگ گارد را ایجاد کرد که اکنون دوبرمن پینشر نامیده می شود.

 • Rottweiler (Eva-Maria Krämer)
  تصویر: ۱۰ نژاد محبوب سگ در آلمان روتوایلر

  این سگ ها در گذشته از گاوها و واگون هایی که گوشت منتقل می کردند، در برابر دزدان و حیوانات وحشی محافظت می نمودند. روتوایلرها همدم قهرمان تاجران قرون وسطی بودند. آنها درنده و خشمگین بودند. آنها از نژاد روتوایل در آلمان هستند، مرکز تجارتی سابق برای حفاظت از اموال و پول. الاشه های این سگ قوی ترین در میان سگ ها می باشد. وقتی این سگ دندان بگیرد، قدرت فشار میان دو الاشه اش ۱۴۹ کیلوگرام می باشد.

 • German Shepherd (picture-alliance/Arco Images/P. Wegner)
  تصویر: ۱۰ نژاد محبوب سگ در آلمان جرمن شیپرد

  "هوراند فون گافرات" اولین سگی بود که در سال ۱۸۹۹ در فهرست "ثبت نژاد سگ چوپان آلمانی" درج گردید. پس از جنگ جهانی دوم انگلیسی ها این سگ را "آلساتیانس" نامیدند و امریکایی ها کلمه "جرمن" را از نامش حذف کردند. استرالیا نیز پرورش این سگ را ممنوع کرد و آن ها را به شکل ترسناکی از بین می برد. شهرت این سگ با نازی های آلمانی گره خورده: هیتلر در طول عمرش شش قلاده از این نژاد سگ داشت.

 • Schnauzer (Colourbox/Celso Diniz)
  تصویر: ۱۰ نژاد محبوب سگ در آلمان شناوتسر

  فدراسیون بین المللی شناخت شناسی سگ های اشناوتسر و پینشرز را در یک رده مطرح کرده است. این سگ ها در جنوب آلمان برای نگهبانی، شکار موش و موش خرما استفاده می شوند. از آنجایی که جوندگان کوچک دندان تیز دارند، گوش و دم این سگ ها برای محافظت از جویده شدن بریده می شد؛ اما حالا در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و استرالیا "کوتاه کردن" و "قطع عضو" حیوانات ممنوع است. نویسنده: کونور دیلون


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/اردوی-آلمان-سگهای-ردیاب-را-برای-تشخیص-کرونا-آموزش-میدهد/a-54064465?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading