بازتاب نیوز

درگیری میان پناهجویان در موریا یک کشته و چند زخمی بر جای گذاشت

١٦ سرطان ١٣٩٩ دويچه وله

رادیوی دولتی (ای آر تی اژه) به نقل از منابع شفاخانه در جزیره لیسبوس گزارش داده است که یک پناهجوی ۱۹ ساله بر اثر درگیری میان پناهجویان در کمپ به شدت مزدحم موریا در جزیره لیسبوس یونان شب دوشنبه به ضرب چاقو کشته شده است.

رسانه های محلی گزارش داده اند که دو نفر دیگر که شدیداً زخمی شده بودند به شفاخانه منتقل شدند. شمار دیگری از پناهجویان نیز به طور سطحی زخم برداشته اند.

بنا بر معلومات پولیس، درگیری ابتدا بر سر یک مبایل سرقت شده آغاز شد و سپس بالا گرفت. در این درگیری شدید احتمالاً پناهجویان افغان و افریقایی از ساحل عاجل و کانگو سهیم بوده اند. شماری از پناهجویان بازداشت شده اند. پولیس در تلاش است تا عاملین این رویداد را شناسایی کند.

در کمپ موریا در جزیره لیسبوس همواره در میان مردمانی که در فضای تنگ در کلبه های کوچک یا زیر خیمه های موقتی پلاستیکی زندگی می کنند، درگیری رخ می دهد. این مسئله به خصوص در خیمه هایی در اطراف کمپ اصلی پناهجویان ایجاد شده و تحت نام «جنگل» شناخته می شوند، رخ می دهد.

در داخل و اطراف این کمپ پناهجویان که گنجایش پذیرش رسمی حدود ۲۷۵۷ نفر را دارد، بر اساس تازه ترین آمار حدود ۱۵۳۰۰ نفر به سر می برند. سازمان های امدادی و کمیساریای عالی پناهجویان ملل متحد (UNHCR) از سال ها به این سو خواستار آن شده اند که این کمپ تخلیه شده و مهاجران به سر پناه های بهتری منتقل شوند.

(Pa/af(dpa

 • Flüchtlinge im Camp Moria auf Lesbos (DW/A. Carassava)
  آلبوم عکس: زندگی روزمره پناهجویان در کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان پناهجویان افغان در کمپ های جزایر یونان

  در کمپ موریا شماری از پناهجویان افغان نیز به سر می برند. به گفته سازمان ملل هم اکنون در کمپ های پناهجویان در جزایر لیسبوس، خیوس، ساموس، کاس ولیروس بیش از ۳۶۰۰۰ متقاضی پناهندگی به سر می برند. این کمپ ها اما گنجایش فقط ۵۴۰۰ نفر را دارند.

 • Flüchtlingsfamilie vor ihrer Unterkunft im Camp Moria auf Lesbos (DW/A. Carassava )
  آلبوم عکس: زندگی روزمره پناهجویان در کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان وضعیت کودکان پناهجو در جزایر یونان

  بنا برمعلومات سازمان امدادی «دهکده کودکان اس او اس» مجموعا حدود ۴۲ هزار متقاضی پناهندگی درجزایر یونان که ۲۱۰ هزار نفر جمعیت دارند، زندگی می کنند. یک سوم این افراد را کودکان تشکیل می دهند که ۶۰ درصد آنان زیر ۱۲ سال اند. تقریبا نیمی از این پناهجویان از افغانستان اند و نیمی دیگر از کشورهای سوریه و سومالیا آمده اند.

 • Flüchtlinge im Camp Moria auf Lesbos (DW/A. Carassava)
  آلبوم عکس: زندگی روزمره پناهجویان در کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان شرایط فاجعه بار بهداشتی

  سازمان های امدادی به خصوص وضعیت در کمپ موریا را وخیم خوانده اند. چنانچه سازمان های امدادی می گویند این کمپ برای ۳۰۰۰ نفر ساخته شده اما درآنجا تقریبا ۲۰ هزار پناهجو درشرایط بهداشتی فاجعه بار زندگی می کنند.

 • Griechenland Migration l Flüchtlingslager auf Lesbos (picture-alliance/dpa/A. Tzortzinis)
  آلبوم عکس: زندگی روزمره پناهجویان در کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان زمستان و کمبود امکانات

  زمستان وضعیت را هنوز هم سخت تر کرده است. به گزارش کمیسیاریای عالی پناهجویان ملل متحد هزاران نفر در هوای نامساعد در خیمه های کوچک زندگی می کنند.

 • Flüchtlinge im Camp Moria auf Lesbos (DW/A. Carassava)
  آلبوم عکس: زندگی روزمره پناهجویان در کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان نگرانی از آینده

  بسیاری از پناهجویان نگرانند که آتن آنها را به زودی به ترکیه و یا به کشورهای مبداشان برگشت دهد. حکومت یونان از آغاز سال پروسه پناهندگی را شدت بخشیده است. این کشورهر هفته ده ها مهاجر را به ترکیه اخراج می کند.


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/درگیری-میان-پناهجویان-در-موریا-یک-کشته-و-چند-زخمی-بر-جای-گذاشت/a-54065391?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading