بازتاب نیوز

عربستان: زائران حج باید ماسک محافظتی بپوشند

١٦ سرطان ١٣٩٩ دويچه وله

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی «اس پی ای»، زائران حج امسال مؤظف به رعایت تدابیر جدی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا می باشند. این خبرگزاری از قول مرکز جلوگیری و مبارزه با امراض و ویروس های ساری گزارش داده است که این تدابیر در همه امور به شمول مراسم مذهبی، رفتن به رستورانت ها و اقامت در خیمه های زائران اعتبار دارند.

در مراسم حج سال ۲۰۱۹ جمعاً حدود دو و نیم میلیون تن به شمول ۱،۸ میلیون زائر خارجی اشتراک نموده بودند.

اما این کشور شاهی برای جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس کرونا رقم اشتراک مراسم حج امسال را به چند هزار تن کاهش داده است. در مراسم حج امسال در کنار شهروندان سعودی، فقط مسلمانانی می توانند اشتراک کنند که در این کشور اقامت دارند و زیر ۶۵ ساله می باشند.

مراسم حج امسال به تاریخ ۲۸ یا ۲۹ ماه جولای برگزار خواهد شد. تاریخ دقیق حج براساس تقویم معمول نه، بلکه فقط پس از رؤیت ماه مشخص می شود.

علاوه براین، به دلیل پاندمی ویروس کرونا، حین مراسم حج قواعد شدید رفتاری نیز وضع شده اند. براساس این قواعد زائران نباید حین طواف کعبه به دیوار خانه کعبه مثل گذشته ها دست بزنند. همچنان زائران اجازه ندارند تا اجناس و وسایل شخصی به شمول لباس، دستمال دست، روی پاک و یا تلفون همراه خود را حین زیارت حج با خود داشته باشند. در لایحه مراسم حج همچنان تأکید شده است که بس های حامل زائران نیز باید به اندازه نیم ظرفیت خود مسافران را انتقال بدهند.

عربستان سعودی با بیش از ۲۰۹ هزار مبتلا به ویروس کرونا و ۱۹۰۰ واقعه فوتی ناشی از ابتلا به این ویروس، در مقایسه با دیگر کشورهای عربی به شدت از این پاندمی متأثر شده است.

براساس آخرین گزارش در ارتباط به تعداد مبتلایان کرونا که روز یکشنبه منتشر شد، رقم روزانه مبتلایان به کرونا در عربستان سعودی به حدود ۳۶۰۰ تن می رسد؛ اما با آنهم حکومت عربستان سعودی محدودیت های گشت و گذار را به طور تدریجی کمتر نموده و تسهیل بخشیده است.

nf/af (dpa)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/عربستان-زائران-حج-باید-ماسک-محافظتی-بپوشند/a-54066409?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading