بازتاب نیوز

نشست مشورتی نمایندگان کشورهای منطقه در رابطه به صلح و مذاکرات بین الافغانی، برگزار می گردد

١٦ سرطان ١٣٩٩ مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت

کابل، افغانستان: سخنگوی رییس جمهور گفت: نشست مشورتی نمایندگان کشورهای منطقه تحت عنوان "تقویت اجماع برای صلح" در رابطه به صلح و مذاکرات بین الافغانی به ابتکار افغانستان، برگزار می گردد.
صدیق صدیقی، که در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت صحبت می کرد، افزود: این نشست با اشتراک نمایندگان در حدود ۲۰ کشور منطقه، شرکای استراتیژیک افغانستان و سازمان ملل متحد، امروز از طریق ویدیوکنفرانس تدویر می یابد.
این نشست توسط محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان افتتاح می گردد و به ریاست سرپرست وزارت امور خارجه ادامه می یابد.

سخنگوی رییس جمهور در این کنفرانس خبری اش در رابطه به صلح گفت که صلح خواست مردم افغانستان است و در باره‌ء آن اجماع وجود دارد.
او گفت که در این مورد وضاحت داده شود تا هرنوع صلحی که بیاید، باید مردم افغانستان در باره آن بدانند.

صدیقی، در مورد رهایی زندانیان گفت که قانون اساسی افغانستان صلاحیت رئیس جمهور افغانستان را در مورد عفو مشخص و واضح ساخته و رئیس جمهور صلاحیت‌های گسترده از نظر قانون در این مورد دارد، اما قانون جزا در برخی موارد احکام محدود کننده دارد.
او افزود: نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به هدف حفظ افغان ها قربانی های زیادی را متحمل گردیده اند وبرای حکومت افغانستان بسیار مهم است که بداند چه تعداد از نیروهای قهرمان امنیتی و دفاعی کشور در نزد طالبان زندانی هستند، موقعیت شان کجا است و چه وقت رها خواهند شد؟
سخنگوی رییس جمهور تأکید کرد: تازمانی که تمام نیروهای امنیتی و دفاعی کشور رها نشوند، حکومت افغانستان زندانیان طالب را رها نخواهد کرد.

صدیقی در مورد مکان های برگزاری مذاکرات بین الافغانی گفت: به احتمال زیاد اولین مکان برای مذاکرات بین الافغانی قطر خواهد بود، اما کشورهای دیگر مانند اندونیزیا، جرمنی، اوزبیکستان، چین و روسیه هم آماده همکاری با افغانستان استند.
او گفت: طریقه مذاکرات به گونه‌ی خواهد بود که مذاکرات نه تنها در یک کشور، بل در چند کشور و در مراحل مختلف برگزار می‌شود وتلاش حکومت این است که همسایه ها را نزدیکتر بسازیم و جامعه بین المللی را در جریان بحث ها با خود داشته باشیم.
سخنگوی رییس جمهور گفت صلح به اجماع بزرگ نیاز دارد که این اجماع شکل گرفته است وحکومت افغانستان برای صلح واقعاً یک پروسه را ایجاد کرده و جامعه جهانی نیز حمایت شان را از این پروسه اعلام کرده اند.
صدیقی گفت تلاش ها بر این است تا برای همسایه هایمان اطمینان بدهیم که هیچ خطری متوجه آن‌ها نیست و آن‌ها را تهدید نمی‌کند و همچنان مردم افغانستان یک صلح با عزت می‌خواهند که باید در کشور تامین شود.

سخنگوی رییس جمهور همچنان در مورد موضوعات فیصله های امروز کابینه گفت که رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در آغاز جلسە کابینه، بار دیگر به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان، مراتب غمشریکی و تأثرات عمیق خویش را به خاطر وفات مرحوم محمد یوسف غضنفر ابراز کرد.
صدیقی گفت که در تفاهم با خانوادە‌ی مرحوم محمد یوسف غضنفر، قرار است، هفته آینده مراسم فاتحه خوانی در ارگ ریاست جمهوری برگزار گردد.
سخنگوی رییس جمهور گفت: براساس پیشنهاد وزارت امور زنان، حکومت تصمیم گرفته است تا در تمامی ۳۴ ولایت کشور یک/یک معاون والی زن تعیین نماید وکابینه به ادارۀ مستقل ارگان های محل هدایت داد تا در قسمت ایجاد بست های یاد شده، اقدام نماید.
کابینه همچنان فیصله نموده است تا در خصوص چارچوب انکشافی شهرهای بزرگ هرات، کندهار، مزارشریف، خوست و ننگرهار، آمادگی های لازم صورت گیرد.
در نشست امروز کابینه همچنان فیصله شده است که طی سه هفته، دارایی های تمامی کارمندان عالی رتبه دولتی، به شمول اعضای کابینه، والی ها، اعضای شورای ملی ومامورین بلند رتبه، ثبت شوند.
###

لینک اصلی: http://www.gmic.gov.af/dari/press-releases2/4207-2020-07-06-12-48-36

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت

آخرین خبر ها:

Loading