بازتاب نیوز

رئیس جمهور افغانستان در تلاش ایجاد اجماع بین‌المللی برای مذاکرات صلح با طالبان است

١٦ سرطان ١٣٩٩ دويچه وله

رئيس جمهور افغانستان در هفته روان میزبان سه کنفرانس آنلاین است که نخستین آن ناوقت روز دوشنبه برگزار می‌شود. نمایندگان حدود ۲۰ کشور در این کنفرانس‌های ویدیویی شرکت خواهند کرد.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که هدف این کنفرانس‌ها «ایجاد اجماع» برای مذاکرات صلح با طالبان در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی است.

مقام‌های حکومت افغانستان گفته اند که در این کنفرانس‌ها نمایندگان چندین کشور از جمله ایالات متحده امریکا و روسیه و همچنین سازمان‌های بین‌المللی مانند ملل متحد اشتراک می‌کنند. دیگر کشورهای اشتراک‌کننده شامل پاکستان، هندوستان، ایران، چین، مصر و قطر اند.

اما اندکی پیش از شروع نخستین کنفرانس آنلاین، سخنگوی رئیس جمهور افغانستان گروه طالبان را به دلیل افزایش حملات مورد نکوهش قرار داد.

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهور افغانستان به خبرنگاران گفت: «از جانب ما هیچ مانعی برای مذاکرات صلح وجود ندارد، اما ما می‌بینیم که طالبان در این پروسه جدی نیستند.»

صدیقی افزود: «حکومت افغانستان شمار بزرگی از زندانیان طالبان را به هدف کاهش خشونت در کشور آزاد کرده است، اما خشونت کاهش نیافته است.»

مقام‌های افغانستان گفته اند از ۵۰۰۰ زندانی طالبان که قرار است براساس توافقنامه این گروه با ایالات متحده امریکا آزاد شوند، بیش از ۴۰۰۰ تن آن‌ها آزاد شده اند.

 af/ pa (AFP)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/رئیس-جمهور-افغانستان-در-تلاش-ایجاد-اجماع-بینالمللی-برای-مذاکرات-صلح-با-طالبان-است/a-54067839?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading