بازتاب نیوز

وزارت صحت به خانواده‌ها: تا زمان دستیابی به واکسین کرونا فرزندآوری را به تعویق اندازید

١٦ سرطان ١٣٩٩ دويچه وله

وزارت صحت عامه افغانستان می گوید تمام افرادی که کم خون باشند، علائم کرونا در نزد آنها شدیدتر است. به گفته این وزارت علائم کرونا در نزد زنان حامله نسبت به زنان دیگر شدیدتر است.

اکمل سمسور، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان گفت: «خواست وزارت صحت عامه این است که خانواده هایی که پلان دارند طفل بعدی داشته باشند، طوری پلان کنند که وقتی ما به واکسین دسترسی پیدا کردیم و یا انتشار ویروس کاهش یافت طفل بعدی را پلان کنند و از روش های فاصله دهی میان ولادت ها استفاده کنند.»

بنا بر آمار ارائه شده از سوی وزارت صحت افغانستان تا کنون ۳۳ هزار و۱۹۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور تشخیص شده است که از این میان ۸۹۸ نفر جان خود را از دست داده اند و بیش از ۲۰ هزار تن نیز صحت یاب شده اند. چنانچه وزارت صحت افغانستان اعلام کرده است بیشتر کسانی که بر اثر بیماری کرونا جان باخته اند افراد بالاتر از ۶۰ ساله بوده اند.

مرتبط:  کمک ۴۲ میلیون دالری امریکا برای مبارزه با کرونا در افغانستان

سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان در یک کنفرانس خبری که امروز دوشنبه (۱۶ سرطان/ ۶ جولای) در مرکز رسانه های حکومت برگزار شده بود، گفت که ۷۲  درصد مبتلایان کرونا را مردان و ۲۸ درصد را زنان تشکیل داده اند. بر اساس معلومات وزارت صحت تنها پنج درصد مبتلایان به کرونا در افغانستان دارای علایم شدید بوده اند و نیازمند مراقبت در شفاخانه ها بوده اند. اما با توجه به پایین بودن ظرفیت مراکز صحی و عدم تمایل مردم به مراجعه به این مراکز، تحلیلگران به این باورند که آمار واقعی مبتلایان و تلفات کرونا به مراتب بیشتر از این است.

سمسور می گوید که ۳۱ درصد کسانی که به کرونا مبتلا شده اند گروه سنی بین ۲۱ تا ۳۰ ساله بوده اند که معمولا  کمتر از ماسک استفاده کرده اند. بنا بر آمار وزارت صحت میزان مرگ و میر بیماران کرونا در افغانستان  ۲.۶ درصد بوده است. از میان قربانیان کرونا ۷۸ درصد را مردان و ۲۲ درصد را زنان تشکیل داده اند.

مرتبط: «افزایش خشونت‌ها در زمان کرونا میلیون‌ها افغان را از خدمات صحی محروم می‌کند»

وزارت صحت بار دیگر از مردم خواست که به توصیه های صحی از جمله پوشیدن ماسک، رعایت فاصله و شستن دست ها توجه و آن را رعایت کنند.

محققان در کشورهای مختلف جهان برای  دست یابی به واکسین و یا دارویی برای مهار بیماری کرونا تلاش می کنند. اما تا کنون هیچ دارو و واکسینی برای این ویروس وجود ندارد.

 • در شرایط کنونی به هر مغازه ای از عطاری ها پای بگذاری، خواهی دید تعداد زیادی از مشتریان در حال خرید انواع گیاهان، دم نوش ها، عرقی جات و تولیدات طب سنتی هستند.
  بحران کرونا؛ افزایش مراجعه افغان ها به گیاه درمانی

  در شرایط کنونی به هر مغازه ای از عطاری ها پای بگذاری، خواهی دید تعداد زیادی از مشتریان در حال خرید انواع گیاهان، دم نوش ها، عرقی جات و تولیدات طب سنتی هستند.

 • با این که بیشتر مردم به ویژه جوانان هنگام ابتلا به بیماری به مصرف داروهای کیمیایی و طب عصری روی می آورند، اما هنوز گیاهان دارویی و طب سنتی جایگاه خودش را در بین عامه مردم به ویژه بزرگسالان از دست نداده است.
  بحران کرونا؛ افزایش مراجعه افغان ها به گیاه درمانی

  با این که بیشتر مردم به ویژه جوانان هنگام ابتلا به بیماری به مصرف داروهای کیمیایی و طب عصری روی می آورند، اما هنوز گیاهان دارویی و طب سنتی جایگاه خودش را در بین عامه مردم به ویژه بزرگسالان از دست نداده است.

 • شماری از فروشندگان داروهای گیاهی می‌گویند که علاقه‌مندی مردم نسبت به گذشته به داروهای گیاهی ببشتر شده است. به گفته آنان به دلیل اینکه هنوز دارو و درمان مشخصی برای بیماری نوظهور وجود ندارد، مردم تلاش می کنند از اندوخته های حکیمان یونانی بهره ببرند.
  بحران کرونا؛ افزایش مراجعه افغان ها به گیاه درمانی

  شماری از فروشندگان داروهای گیاهی می‌گویند که علاقه‌مندی مردم نسبت به گذشته به داروهای گیاهی ببشتر شده است. به گفته آنان به دلیل اینکه هنوز دارو و درمان مشخصی برای بیماری نوظهور وجود ندارد، مردم تلاش می کنند از اندوخته های حکیمان یونانی بهره ببرند.

 • در اکثر دکان های فروش گیاهان دارویی حکیم یا طبیب یونانی نیز حضور دارد که به مردم نسخه می دهد. صف های طولانی مردم برای گرفتن نسخه ای از طبیبان یونانی به وضاحت در بزرگ شهرهای افغانستان مشاهده می شود.
  بحران کرونا؛ افزایش مراجعه افغان ها به گیاه درمانی

  در اکثر دکان های فروش گیاهان دارویی حکیم یا طبیب یونانی نیز حضور دارد که به مردم نسخه می دهد. صف های طولانی مردم برای گرفتن نسخه ای از طبیبان یونانی به وضاحت در بزرگ شهرهای افغانستان مشاهده می شود.

 • خاکشیر، سیاه دانه، زیره، زنجبیل، دارچین، زرد چوبه، جوش شیرین و پولی از جمله گیاهان دارویی هستند که این روزها به واسطه شیوع بیماری کویید۱۹ متقاضیان زیادی دارند.
  بحران کرونا؛ افزایش مراجعه افغان ها به گیاه درمانی

  خاکشیر، سیاه دانه، زیره، زنجبیل، دارچین، زرد چوبه، جوش شیرین و پولی از جمله گیاهان دارویی هستند که این روزها به واسطه شیوع بیماری کویید۱۹ متقاضیان زیادی دارند.

 • علی زمانی، یک فروشنده داروهای گیاهی در ولایت هرات می‌گوید که این داروها از اقسام مختلف گیاهان طبیعی آماده می شود و برای وقایع و درمان بیماری ناشی از ویروس کرونا موثر خواهد بود. چنین ادعایی تاکنون توسط مراجه رسمی جهانی تایید نشده است.
  بحران کرونا؛ افزایش مراجعه افغان ها به گیاه درمانی

  علی زمانی، یک فروشنده داروهای گیاهی در ولایت هرات می‌گوید که این داروها از اقسام مختلف گیاهان طبیعی آماده می شود و برای وقایع و درمان بیماری ناشی از ویروس کرونا موثر خواهد بود. چنین ادعایی تاکنون توسط مراجه رسمی جهانی تایید نشده است.

 • عوامل مختلفی باعث می شوند مردم به طب سنتی روی آورند. سیستم صحی افغانستان کمرش زیر فشار شیوع ویروس کرونا خم شده است. ظرفیت پذیرش در شفاخانه ها تقریبا پر شده و امکانات کافی نیز برای درمان بیماران وجود ندارد. از سویی هم سیستم صحی افغانستان از گذشته ضعیف بود.
  بحران کرونا؛ افزایش مراجعه افغان ها به گیاه درمانی

  عوامل مختلفی باعث می شوند مردم به طب سنتی روی آورند. سیستم صحی افغانستان کمرش زیر فشار شیوع ویروس کرونا خم شده است. ظرفیت پذیرش در شفاخانه ها تقریبا پر شده و امکانات کافی نیز برای درمان بیماران وجود ندارد. از سویی هم سیستم صحی افغانستان از گذشته ضعیف بود.

 • بسیاری از مشتریان طبیبان یونانی مردم روستایی هستند؛ چون زندگی سبک زندگی در روستاهای افغانستان غالباً بکر و سنتی باقی مانده است. برخی از شهروندان شهر نیشین نیز به این باور هستند که داروهای گیاهی عوارض جانبی کمتری دارند و به همین دلیل به طب گیاهی مراجعه می کنند.
  بحران کرونا؛ افزایش مراجعه افغان ها به گیاه درمانی

  بسیاری از مشتریان طبیبان یونانی مردم روستایی هستند؛ چون زندگی سبک زندگی در روستاهای افغانستان غالباً بکر و سنتی باقی مانده است. برخی از شهروندان شهر نیشین نیز به این باور هستند که داروهای گیاهی عوارض جانبی کمتری دارند و به همین دلیل به طب گیاهی مراجعه می کنند.

 • قیمت های گزاف داروهای طب مدرن نیز یکی از عواملی است که مردم فقیر افغانستان را به سوی طب سنتی رجعت می دهد. بسیاری از مردم نمی توانند هزینه درمان شان به وسیله داروهای امروزی را تامین کنند و به خاطر قیمت ارزان تر داروهای گیاهی به طب سنتی مراجعه می کنند.
  بحران کرونا؛ افزایش مراجعه افغان ها به گیاه درمانی

  قیمت های گزاف داروهای طب مدرن نیز یکی از عواملی است که مردم فقیر افغانستان را به سوی طب سنتی رجعت می دهد. بسیاری از مردم نمی توانند هزینه درمان شان به وسیله داروهای امروزی را تامین کنند و به خاطر قیمت ارزان تر داروهای گیاهی به طب سنتی مراجعه می کنند.

 • شرایط قرنطین و محدودیت های وضع شده به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا باعث افزایش بیماری های روحی و روانی و رجوع بیشتر مردم به گیاه‌ درمانی شده است.
  بحران کرونا؛ افزایش مراجعه افغان ها به گیاه درمانی

  شرایط قرنطین و محدودیت های وضع شده به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا باعث افزایش بیماری های روحی و روانی و رجوع بیشتر مردم به گیاه‌ درمانی شده است.

 • طبیبان یونانی می گویند فروش زعفران، بادام، شیره‌انگور، عرق بهار نارنج، انجیر و زیتون این روزها بیشتر شده است. برخی از تولیدات گیاهان دارویی نیز از ایران، هند و پاکستان وارد می شوند.
  بحران کرونا؛ افزایش مراجعه افغان ها به گیاه درمانی

  طبیبان یونانی می گویند فروش زعفران، بادام، شیره‌ انگور، عرق بهار نارنج، انجیر و زیتون این روزها بیشتر شده است. برخی از تولیدات گیاهان دارویی نیز از ایران، هند و پاکستان وارد می شوند.

 • در حالی بازار عطاری ها رونق گرفته، آمار مبتلایان به ویروس کرونا نسبت به گذشته در افغانستان به طور چشمگیری افزایش یافته است. مقام های صحی این کشور از فاجعه انسانی هشدار داده اند و از مردم خواسته اند توصیه های صحی را عملی کرده و بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنند.
  بحران کرونا؛ افزایش مراجعه افغان ها به گیاه درمانی

  در حالی بازار عطاری ها رونق گرفته، آمار مبتلایان به ویروس کرونا نسبت به گذشته در افغانستان به طور چشمگیری افزایش یافته است. مقام های صحی این کشور از "فاجعه انسانی" هشدار داده اند و از مردم خواسته اند توصیه های صحی را عملی کرده و بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنند.

  نویسنده: شعیب تنها شکران


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/وزارت-صحت-به-خانوادهها-تا-زمان-دستیابی-به-واکسین-کرونا-فرزندآوری-را-به-تعویق-اندازید/a-54067555?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading