بازتاب نیوز

نشست‌های چندجانبه؛ تلاش‌ها برای تسهیل پروسه صلح

١٧ سرطان ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

 به روز دوشنبه نشستی با ۲۰ کشور منطقه و همکاران بین‌المللی افغانستان با حضور و سخنرانی رییس جمهور افغانستان برگزار شد. مهم‌ترین بخش سخنان رییس جمهور افغانستان بر محوریت صلح و انجام تعهّد‌های حکومت افغانستان در این پروسه بود.

یک روز پس از آن، نشست سه‌جانبه افغانستان، چین و پاکستان برگزار گردید. به گفته سخنگوی وزارت خارجه این نشست در سطح معینان وزارت خارجه سه کشور برگزار شده است. در این نشست نماینده‌گان کشورهای چین و پاکستان از اقدامات حکومت افغانستان برای رهایی زندانیان طالبان استقبال کرده‌اند و از طالبان خواسته‌اند تا خشونت‌ها را رها کنند و در مسیر مذاکرات بین‌الافغانی گام‌های عملی بردارند.

این نشست‌ها در حالی راه‌اندازی می‌شود که مذاکرات بین‌الافغانی با بن‌بست روبه‌رو شده است و علت آن نیز رها نکردن شماری از زندانیان طالبان از جانب حکومت عنوان شده است. آن‌چه مسلم است این است که طالبان تا اکنون در مسیر صلح انعطاف کم‌تری نشان داده‌اند.

به روز سه شنبه انفجار موتر بمب‌گذاری شده در ولسوالی کوزکنر ولایت ننگرهار چهار کشته و ۱۱ زخمی برجا گذاشت. هم‌چنان امنیت ملی خبر داده است که دو هراس‌افگن را که قصد حمله به شفاخانه مولاعلی و یک رسانه را در کابل داشتند، گرفتار کرده‌اند.

هر چند مسوولیت حمله انتحاری ولسوالی کوزکنر در ولایت ننگرهار را کسی به عهده نگرفته است، اما در یک ماه اخیر ما در شهرهای گوناگون افغانستان شاهد حملات و انفجارهای مرگ‌باری بوده‌ایم. سبب این انفجارها ماین‌های مقناطیسی و ماین‌های کنار جاده بوده‌اند.

حمله اخیر در ننگرهار نشان می‌دهد که حملات گروه‌های هراس‌افگن قطع نشده است. در شرایطی که طالبان عملاً آتش‌بس اعلام نکرده‌اند، دشوار است که چنین حملاتی را با افراد وابسته به این گروه مرتبط ندانست.

هر چند طالبان رسماً مسوولیت حملات یک ماه اخیر را به دوش نگرفته‌اند، اما اگر می‌خواهند پیوند این حملات با آن‌ها منتفی دانسته شود، باید اعلام آتش‌بس کنند.

اعلام آتش‌بس از جانب طالبان نشان‌دهنده حسن نیت واقعی آن‌ها به مذاکرات صلح است و از سوی دیگر می‌تواند باعث جلوگیری از اتهام‌هایی شود که این روزها پس از وقوع هر حمله‌ای، در اذهان عام مردم به آن‌ها زده می‌شود.

از سوی دیگر شکی وجود ندارد که گروه‌هایی نیز می‌خواهند پروسه صلح را با اعمال تخریب‌کارانه آسیب بزنند و شک و گمان‌ها را بیش‌تر کنند. این شک و گمان‌ها زمانی نسبت به گروه طالبان از میان می‌رود که این گروه با اعلام آتش‌بس، خواست مشارکت و با پرهیز از پیش‌شرط‌های سنگین، عملاً جلو چنین تخریب‌کاری‌هایی را که به آن‌ها در هر صورتی نسبت زده می‌شود، بگیرد.

به هر اندازه‌ای که طالبان انعطاف‌پذیری نشان دهند و برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی تلاش کنند به همان اندازه نسبت به آنان در نزد مردم خوش‌بینی ایجاد می‌شود.

اگر قرار باشد نتیجه این مذاکرات هم‌زیستی مسالمت‌آمیز طالبان و مردم افغانستان باشد، باید این گروه از همین حالا با نشان‌دادن حسن نیت و پرهیز از شرط‌های سنگین و خشونت، در میز مذاکرات حاضر شوند. تا این‌جای کار حکومت افغانستان انعطاف بیش‌تر نشان داده است. حکومت افغانستان چندین بار آتش‌بس اعلام کرد و نیروهایش را از حالت تهاجمی به حالت دفاع فعال در آورد. گروه طالبان با وجود آن که هرگونه حالت تهاجمی را به گونه رسمی رد می‌کرد، اما هرگز حاضر نشد به گونه‌ی رسمی و به صورت قاطع از آتش‌بس همه‌جانبه سخن بگوید.

از سوی دیگر گروه طالبان تاکید دارد، تا زمانی که پنج هزار زندانی‌اش به گونه کامل رها نشوند، در میز مذاکرات حاضر نخواهد شد.

اخیراً در زمینه رهایی زندانیان بن‌بست‌های تازه‌ای نیز به وجود آمده است. گروه طالبان می‌توانست در پیش‌شرط‌هایش انعطاف‌پذیری نشان دهد و با حضور در میز مذاکرات نشان دهد که حاضر به ادامه گفت‌وگو برای رسیدن به صلح سراسری در کشور است.

نشست‌های ویدیویی اخیر حکومت افغانستان با کشورهای منطقه احتمالاً ریشه در تلاش‌های حکومت برای اقناع کشورهای منطقه برای آوردن صلح دارد، هم‌چنان این نشست‌ها برای و جلب هم‌سویی کشورها و سازمان‌های دخیل در امور افغانستان برای صلح و گزارش‌دهی از کارهایی است که حکومت افغانستان در مسیر صلح کرده است.

قرار است نشست چندجانبه‌ی سومی نیز با هدف تقویت اجماع بین‌المللی برای صلح با شرکت کشورها و سازمان‌های بین‌المللی به روز پنج‌شنبه برگزار گردد.

لینک اصلی: https://8am.af/multilateral-meetings-efforts-to-facilitate-the-peace-process/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading