بازتاب نیوز

افغانستان در تلاش شناسایی اجساد مهاجران غرق شده در دریاچه وان ترکیه است

١٨ سرطان ١٣٩٩ مهاجر نیوز

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که مهاجران افغان نیز شامل قربانیان سانحه غرق شدن یک قایق در ولایت وان ترکیه اند، اما شمار دقیق آن‌ها معلوم نیست. این قایق هفته گذشته با ده‌ها سرنشین غرق شد و هنوز هم شماری از سرنشینانش مفقود می باشند.

مقام‌های ترکیه قبلاً گفته اند که این قایق به تاریخ ۲۷ جون با حدود ۶۰ سرنشین در دریاچه وان غرق شده است و عملیات جستجوی اجساد هنوز هم ادامه دارد. گفته شده که سرنشنیان این کشتی مهاجرانی از افغانستان، ایران و بنگله دیش بوده اند.

وزارت خارجه افغانستان روز چهارشنبه گفت که احتمالاً ۸۰ تن به شمول مهاجران افغان در این حادثه جان باخته اند. این وزارت از خانواده‌های قربانیان می‌خواهد که برای شناسایی اجساد بستگان شان به نمایندگی های سیاسی افغانستان در ترکیه و ایران مراجعه کنند.

به گفته وزارت امور خارجه افغانستان تاکنون ۱۳ جسد به دست آمده است و از آنجایی که این اجساد مدت زیادی در آب بوده اند، شناساسیی شان مشکل است.

 وزارت امور خارجه می افزاید که هیئت سه نفری از نمایندگی های سیاسی افغانستان مقیم ترکیه برای بررسی چگونگی این رویداد، شناسایی و انتقال اجساد به محل رویداد رفته است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت امور خارجه در یک نشست خبری در کابل در این باره گفت: «تحقیقات ابتدایی نشان می دهد که این کشتی حامل ۸۰ سرنشین به شمول اتباع افغانستان بوده و به استثنای کشتی‌ران، همه سرنشینان آن جان داده اند.»

عکس آرشیف: مقام ها در حال شناسایی اجساد مهاجران در جزیره لمپیدوسای ایتالیا
تلاش ها برای شناسایی اجساد

این وزارت از آن شهروندان افغان که فکر می‌کنند بستگان شان را در این حادثه از دست داده اند، می خواهد تا با سند هویت جان باختگان به وزارت امور خارجه و یا هم نمایندگی های سیاسی این وزارت در ترکیه و ایران مراجعه کنند، تا اجساد شناسایی شوند.

تاکنون در پیوند به این رویداد ۱۱ تن به شمول قایق‌ران که جان سالم به در برده است، از سوی پولیس ترکیه بازداشت شده است.

هشدار از سفر غیرقانونی

وزارت امور خارجه یک بار دیگر از شهروندان افغانستان می خواهد که از سفرهای غیرقانونی اجتناب ورزند. هیواد در این باره تاکید کرد: «ما بالای شهروندان کشور صدا می کنیم که در خانه های خود بمانید. به صورت قانونی سفر نمایید و از سفرهای غیرقانونی با قاچاقبران خودداری کنید.

گزارشی از دویچه وله

لینک اصلی: https://www.infomigrants.net/prs/post/25889/افغانستان-در-تلاش-شناسایی-اجساد-مهاجران-غرق-شده-در-دریاچه-وان-ترکیه-است

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مهاجر نیوز

آخرین خبر ها:

Loading